SOFTWAREJak sprawdzić indeks wydajności komputera?

Jak sprawdzić indeks wydajności komputera?

Najprostszym benchmarkiem możliwości naszego komputera jest indeks wydajności systemu Windows obecny od Windows Vista do Windows 8. 

 

Aktualnie najpopularniejszych systemem operacyjnym jest Windows 7, więc na jego przykładzie pokażemy jak to zrobić. By sprawdzić wydajność komputera należy wejść do menu Start i na odnośniku Komputer kliknąć prawym przyciskiem myszy. W rozwijanym menu należy wybrać Właściwości. Wówczas zostaniemy przeniesieni do panelu sterowania, do zakładki System, gdzie znajduje się odnośnik do Indeksu wydajności systemu Windows.

 

Jak sprawdzić indeks wydajności komputera? - zdjęcie

 

W panelu informacyjnym dowiemy się jak oceniany jest nasz komputer w poszczególnych kategoriach: procesor, RAM, karta graficzna podczas pracy w trybie interfejsu Aero, grafika w grach oraz główny dysk twardy. System automatycznie dokonuje oceny potencjału naszego sprzętu przydzielając punkty w skali 1.0 – 7.9 (dla Windows 7). Końcowy wynik całego komputera zależy od najgorszego wyniku.

 

Jak sprawdzić indeks wydajności komputera? - zdjęcie 2

 

Indeks wydajności komputera ma charakter poglądowy i może służyć do określenia tzw. wąskiego gardła, czyli najgorszego elementu komputera, który powinien zostać wymieniony. Testy poszczególnych komponentów można później przeprowadzić w bardziej zaawansowanych narzędziach takich jak 3DMark06 czy HD Tune.

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: