SOFTWARECo to jest firewall i czy jest niezbędny?

Co to jest firewall i czy jest niezbędny?

Zamiast owijać w bawełnę, rozważać wszystkie za i przeciw już na początku warto odpowiedzieć na tytułowe pytanie: Tak. Zapora systemowa, czyli firewall jest niezbędnym składnikiem systemu komputera, który pomaga chronić komputer przed atakami z sieci. A teraz zacznijmy od początku. Czym jest firewall i czemu jest niezbędny?

 

Do czego służy firewall?

 

Podstawową funkcją zapory systemowej, znanej również pod nazwą firewall jest blokowanie podejrzanych połączeń przychodzących z sieci internetowej. Zapora systemowa jest bardzo ważna na komputerze stacjonarnym, ale dopiero w przypadku komputerów przenośnych jej obecność jest naprawdę niezbędna. Urządzenia tego typu często podłączamy do nieznanych, publicznych i często zawirusowanych sieci. Głównym zadaniem zapory systemowej, jest blokowanie wszelkich połączeń z potencjalnie niebezpiecznymi serwisami, usługami lub urządzeniami. Oprócz tego składnik ten kontroluje połączenie internetowe – jest pierwszą przeszkodą wyłapującą podstawowe wirusy oraz szkodliwe oprogramowanie.

 

Czy systemowy firewall jest wystarczający?

 

Po raz kolejny zepsuję napięcie i zdradzę odpowiedź: Tak, systemowy firewall spełnia swoje zadanie wyśmienicie. Co prawda możemy zainstalować zewnętrzne oprogramowanie, które zastąpi systemową zaporę systemową, ale jest to praktycznie bezsensowne, gdyż nie wyróżni się niczym szczególnym w swoim działaniu. Początkujący użytkownicy nie powinni zawracać sobie tym głowy, gdyż nie odczują najmniejsze różnicy. Zadowoleni mogą być jedynie zaawansowani, którzy chcą mieć większe pole do ingerencji w ustawienia oraz poczucie kontroli nad tym, co się dzieje – zewnętrzne programy zazwyczaj wyświetlają informacje o każdej akcji zapory.

 

Co to jest firewall i czy jest niezbędny? - zdjęcie

 

Systemowa zapora zaczęła być standardem w Windows od wariantu XP SP2. W tym systemie już po instalacji firewall był aktywny chroniąc nasz komputer. Niektóre pakiety zabezpieczające zawierające w sobie program antywirusowy mają również zapory systemowe, ale podczas instalacji zawsze możemy odznaczyć tę opcję. Pamiętajmy jednak, że wyłączenie zapory systemowej może skutkować szybkim zainfekowaniem komputera. Aby włączyć bądź wyłączyć zaporę systemową Windows wystarczy wejść w „Panel Sterowania”, wybrać opcję „Zapora systemu Windows”, a następnie po lewej stronie kliknąć na „Włącz lub wyłącz Zaporę systemu Windows”.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: