SOFTWAREJak szybko i sprawnie identyfikować podzespoły w komputerze?

Jak szybko i sprawnie identyfikować podzespoły w komputerze?

Zdarza się, że korzystając z komputera od dłuższego czasu zapominamy co tak naprawdę się w nim kryje. Niekiedy ta wiedza jest niezbędna, na przykład w momencie, gdy chcemy aktualizować sterowniki, zainstalować nowe programy lub po prostu zmodyfikować komputer zmieniając np. kartę graficzną lub procesor. Na szczęście jest kilka prostych sposobów na sprawdzenie podzespołów zainstalowanych w komputerze.

Co prawda w każdej chwili możemy zainstalować specjalne oprogramowanie do identyfikacji podzespołów komputera, np. Speccy lub Everest, ale jeśli nie potrzebujemy szczegółowych i wyczerpujących informacji, a jedynie podstawowych danych „na już”, możemy skorzystać z dwóch prostych i szybkich metod. Jedna z nich – prostsza – daje nam dostęp do podstawowych informacji o podzespołach komputera.

Chodzi tu o Menadżera urządzeń, który wyświetla listę podzespołów i modułów w komputerze. Aby go otworzyć, klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonie „Komputer” na pulpicie lub w menu Start, a następnie w nowym oknie po lewej stronie klikamy na opcję „Menadżer urządzeń”. Po chwili pojawi się nowe okno z drzewem podzespołów. Na samej górze widnieje nazwa komputera, zaś niżej poszczególne sekcje, tj. karty graficzne, karty sieciowe, klawiatury, kontrolery itp. Wystarczy kliknąć na małą strzałkę, aby rozwinąć daną sekcję i sprawdzić model podzespołu.

Jak szybko i sprawnie identyfikować podzespoły w komputerze? - zdjęcie

Jeśli wymagamy nieco dokładniejszych danych np. na temat systemu, należy skorzystać z komendy „systeminfo”. W tym celu wchodzimy do menu Start i w pole „Wyszukaj programy i pliki” wpisujemy „CMD”, a następnie naciskamy Enter. Po chwili pojawi się okno z wierszem poleceń, w którym wpisujemy komendę „systeminfo”. Po naciśnięciu na Enter, po krótkiej chwili pojawi się dość pokaźna lista informacji o nazwie komputera, zainstalowanym systemie, dacie instalacji systemu, czasie pracy, adresach IP itp.

Jak szybko i sprawnie identyfikować podzespoły w komputerze? - zdjęcie 2

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: