SOFTWAREJak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows?

Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows?

System Windows posiada mnóstwo ciekawych funkcji, o których nie wszyscy wiedzą. Przykładem mogą być foldery, które możemy szyfrować, zmieniać ikony, nazwę, lokalizację etc. Co ciekawe, istnieje również możliwość ukrycia folderu, choć nie jest to tak proste i wymaga kilku zabiegów. Sprawdźmy więc, jak to zrobić. 

 

Możliwość ukrywania folderów przyda się przede wszystkim tym, którzy korzystają z jednego komputera na spółkę np. ze współpracownikiem, współlokatorem bądź rodziną. Co prawda można stworzyć osobne konta, ale jeśli ktoś chce mieć jedno konto i kilka tajemnic, powinien stworzyć niewidzialny folder. Nie jest to trudne, choć wymaga kilku zabiegów. Niestety w systemie Windows nie możemy tego zrobić za pomocą kilku kliknięć myszą.

 

Pierwszym krokiem przy tworzeniu niewidzialnego folderu jest… stworzenie folderu. Nowy obiekt możemy stworzyć zarówno na pulpicie, jak również w dowolnym katalogu na dysku twardym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki folder utworzyć na przenośnej pamięci USB, karcie pamięci etc. Pamiętajmy jednak, że ze względu na jego specyfikę, należy zapamiętać dokładną lokalizację – poszukiwanie niewidzialnego folderu może być problematyczne. 

 

Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows? - zdjęcie

 

Po stworzeniu nowego folderu klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybieramy „Właściwości” i w nowym oknie klikamy na zakładkę „Dostosowywanie”, a następnie na przycisk „Zmień ikonę”. W kolejnym oknie wybieramy pustą ikonkę, a następnie klikamy na „OK” i „Zastosuj” w oknie właściwości. Od tej chwili folder będzie bez ikony.

 

Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows? - zdjęcie 2

 

Następnie kasujemy podpis pod folderem. W tym celu w Menu Start, w polu wyszukiwania wpisujemy „tablica znaków” i klikamy na Enter. W nowym oknie wybieramy pusty znak, czyli spację nierozdzielającą. Następnie klikamy na przycisk „Wybierz”, a następnie „Kopiuj”.

 

Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows? - zdjęcie 3

 

W następnym kroku przechodzimy do ukrytego folderu, klikamy na niego prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy „Zmień nazwę”. Następnie wklejamy skopiowany wcześniej znak za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl+V. 

 

Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows? - zdjęcie 4

 

Od tej chwili, po skopiowaniu folderu na pulpit, żeby go zobaczyć, trzeba będzie zaznaczyć obszar myszką w jego okolicy.

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: