INTERNETJak założyć bloga na platformie Blogspot?

Jak założyć bloga na platformie Blogspot?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na założenie własnego bloga. Jedni traktują go jak swego rodzaju pamiętnik, inni realizują tam swoje pasje, jeszcze inni zamierzają na tym zarabiać. Sprawdźmy, jak założyć blog na jednej z najpopularniejszych platform blogowych – Blogspot. 

 

Już na samym początku warto zaznaczyć, że założenie bloga na platformie Blogspot jest niezwykle proste – wystarczy posiadać konto Google lub przynajmniej adres pocztowy na Gmail. Połączenie tych wszystkich usług związanych z Google to bardzo funkcjonalne rozwiązanie – wystarczy tylko jeden login oraz hasło, aby dostać się do poczty elektronicznej, dysku wirtualnego, słownika, bloga etc. Jeśli nie posiadamy konta Google, zalecamy je założyć, aby mieć kontrolę nad wszystkimi usługami.

 

Jak założyć bloga na platformie Blogspot? - zdjęcie

 

Po założeniu konta lub zalogowaniu, przechodzimy do strony odpowiedzialnej za Blogi (na stronie Google.pl klikamy na „Usługi”, a następnie przewijamy menu w dół i wybieramy opcję „Blogger”). W pierwszej kolejności wybieramy nazwę dla bloga, co wbrew pozorom nie jest ani proste, ani błahe. Po pierwsze, to za sprawą nazwy będziemy wyszukiwani i identyfikowani w sieci. Z drugiej strony, prosta i chwytliwa nazwa z pewnością będzie zajęta, dlatego też musimy spędzić kilka minut przy wyborze, aby zarezerwować jak najlepszą i co najważniejsze, nie losową nazwę. Jeśli mimo wielu prób nie udało się nam znaleźć satysfakcjonującej nazwy, możemy wykupić domenę na serwerze zewnętrznym, a następnie podpiąć ją pod blog na Blogspot.

 

Jak założyć bloga na platformie Blogspot? - zdjęcie 2

 

W następnym kroku możemy wybrać szablon, który będzie wyświetlany na stronie bloga. To równie ważny wybór, gdyż należy dopasować czytelny wygląd oraz schemat kolorów dopasowany do tematyki. Jeśli planujemy pisać o elektronice i nowych technologiach, różowe odcienie mogą odstraszać potencjalnych czytelników. Co więcej po wybraniu szablonu możemy ustawić poszczególne elementy na stronie, tj. tytuł, archiwum, stopka, posty etc. Po wybraniu i dopasowaniu wszystkich opcji klikamy na „Zastosuj do bloga”, aby zapisać zmiany. 

 

Po wybraniu szablonu możemy również zmienić kolor, ustawić własne tło, wgrać zdjęcia etc. W ustawieniach znajdziemy również mnóstwo dodatkowych opcji, z możliwością dodawania zewnętrznych gadżetów włącznie. Warto wszystko przetestować jeszcze przed publikacją pierwszego wpisu oraz odsłonięciem bloga publicznie, by uniknąć problemów i kłopotów z układem. 

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: