INTERNETJak zdalnie zresetować router?

Jak zdalnie zresetować router?

Router - urządzenie pozwalające na dystrybucję sygnału sieciowego w obrębie danego miejsca. Niemal każdy z nas ma w domu router, który pozwala na stworzenie tak przewodowej, jak i bezprzewodowej sieci. Czasem jednak router może się zawiesić lub po prostu konieczne będzie jego zresetowanie. Niestety nie zawsze mamy fizyczny dostęp do tego urządzenia. Jak wiec zatem zrestartować router zdalnie?

 

Jak zdalnie zresetować router? - zdjęcie

 

Nie wszystkie routery posiadają fabrycznie wbudowaną możliwość zdalnego dostępu do ustawień. Jednak większość najnowszych urządzeń tego typu jest wyposażana już w tę funkcję. Jednym z najpopularniejszych producentów routerów bezprzewodowych bez wątpienia jest firma TP-LINK i to właśnie na routerach tej marki pokażemy w jaki sposób skonfigurować zdalne sterowanie umożliwiające między innymi reset urządzenia.

 

Instrukcja dotyczy routerów w standardzie N, 300Mb/s, 150Mb/s oraz w standardzie G 54Mb/s firmy TP-LINK. Niemniej jednak inni producenci oferują bardzo podobne rozwiązania, wiec bez problemu można posiłkować się tym tekstem także w ich przypadku.

 

Aby skonfigurować zdalny dostęp do router i jednocześnie mieć dostęp do opcji resetu należy:

Otworzyć okno przeglądarki internetowej i w polu adresowym wpisać adres IP routera. Domyślnie jest to 192.168.1.1, a następnie wcisnąć klawisz Enter. Należy jednak pamiętać, że konfiguracje tę należy przeprowadzić w obrębie sieci zapewnianej przez dany router. Po wciśnięciu klawisza Enter powinno pojawić się okno do logowania, w którym wpisujemy login i hasło (fabryczne ustawienia dla loginu i hasła to admin/admin). Właśnie dostaliśmy się do menu głównego naszego routera.

Teraz z listy po lewej stronie wybieramy opcję Security > Remote Management (Zabezpieczenia > Zarządzanie zdalne). W polu oznaczonym Remote Management IP adress (Zdalne zarządzenia adresem IP) należy wprowadzić IP komputera, który wykorzystywany jest do zarządzania routerem (fabrycznie jest tam 0.0.0.0). Adres ten możemy także zmienić na 255.255.255.255. Umożliwi to na dostęp do routera poprzez Internet z każdego urządzenia.

 

Jak zdalnie zresetować router? - zdjęcie 2

 

Po wpisaniu IP jednego komputera, będziemy mogli łączyć się zdalnie wyłącznie z tej maszyny. W celu zapamiętania ustawień wciskamy przycisk Save. Od teraz mamy zdalny dostęp do naszego routera. Aby go zrestartować z menu głównego wchodzimy do opcji i tam wyszukujemy pozycji Reboot (Reset). Lokalizacja tej opcji uzależniona jest od posiadanego modelu routera (zazwyczaj jest to Ustawienia > System). W ten oto sposób udało nam się zdalnie zrestartować router.

 

Jak zdalnie zresetować router? - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: