INTERNETJak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome?

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome?

Już od dawna nie jest tajemnicą fakt, że przeglądarki internetowe są dość łakome na pamięć operacyjną RAM. Google Chrome nie jest w tym przypadku wyjątkiem i również słynie z dużego apetytu. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy korzystamy z urządzenia przenośnego lub starszego komputera z niewielką ilością pamięci RAM. Radzimy, jak ograniczyć pazerność Google Chrome.

 

Jak sprawdzić zużycie pamięci przez Google Chrome?

 

Po uruchomieniu przeglądarki Google Chrome oraz otwarciu kilkunastu zakładek z różnymi witrynami, średnie zużycie pamięci może sięgnąć nawet kilkuset MB, zaś miłośnicy szperania w sieci mogą przebić nawet 1 GB. Jeśli korzystamy z komputera z niewielką ilością pamięci RAM, praca systemu może zostać poważnie spowolniona.

 

Google Chrome


Aby sprawdzić ile Google Chrome w danej chwili zużywa pamięci RAM, możemy otworzyć Menedżer zadań Windows korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Esc, a następnie na liście wyszukać wszystkie procesy generowane przez Chrome. Jak widać każda zakłądka, dodatek, wtyczka etc. jest osobnym procesem, a co za tym idzie korzysta z osobnego przydziału pamięci RAM. Jeśli informacje zawarte w oknie są dla nas zbyt skromne, możemy w pasek adresu wpisać formułę chrome://memory-redirect/. Po chwili pojawi się nowa zakładka ze szczegółowym wykazem zużycia pamięci nie tylko przez Chrome, ale również przez inne uruchomione przeglądarki.

 

Google Chrome

 

Jak ograniczyć zużycie pamięci RAM przez Google Chrome?

 

Aby nieco ograniczyć apetyt na RAM przeglądarki, w pierwszej kolejnościsprawdzamy wszystkie dodatki i rozszerzenia do Google Chrome. Pamiętajmy, że im więcej dodatków, tym większe zużycie pamięci. Warto sprawdzić, czy wszystkie pozycje są nam potrzebne i ewentualnie usunąć te, z których nie korzystamy lub w ogóle nie wiemy, do czego służą.  Jeśli jednak nie chcemy wyrzucać wszystkich dodatków lub po prostu chcemy sprawdzić, czy ich usunięcie cokolwiek da, warto w pasek adresu wpisać formułę: chrome://extensions/. Po chwili w zakładce wyświetli się lista dodatków, które możemy czasowo wyłączyć. Tym sposobem możemy wyłączyć dodatki, z których korzystamy bardzo rzadko, a ich ciągłe działanie i konsumowanie pamięci RAM jest bezsensowne.

 

Google Chrome

 

Kolejnym problemem są oczywiście zakładki. Niestety nie możemy z nich całkowicie zrezygnować, ale jeśli ograniczymy ilość otwieranych jednocześnie stron internetowych, z pewnością przyspieszymy działanie przeglądarki Google Chrome i zmniejszymy zużycie pamięci RAM. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ograniczyć zakładek, możemy skorzystać ze specjalnego dodatku w postaci OneTab. To ciekawe narzędzie zbiera wszystkie otwarte zakładki i umieszcza je na jednej liście znacząco ograniczać zużycie pamięci RAM w danej chwili. Aby otworzyć umieszczoną na liście zakładkę, po prostu klikamy na nią – dopiero w tej chwili witryna zostanie uruchomiona i zacznie korzystać z pamięci RAM.

 

OneTab

2+2=