INTERNETJak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome?

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome?

Już od dawna nie jest tajemnicą fakt, że przeglądarki internetowe są dość łakome na pamięć operacyjną RAM. Google Chrome nie jest w tym przypadku wyjątkiem i również słynie z dużego apetytu. Problem pojawia się szczególnie wtedy, gdy korzystamy z urządzenia przenośnego lub starszego komputera z niewielką ilością pamięci RAM. Radzimy, jak ograniczyć pazerność Google Chrome.

 

Jak sprawdzić zużycie pamięci przez Google Chrome?

 

Po uruchomieniu przeglądarki Google Chrome oraz otwarciu kilkunastu zakładek z różnymi witrynami, średnie zużycie pamięci może sięgnąć nawet kilkuset MB, zaś miłośnicy szperania w sieci mogą przebić nawet 1 GB. Jeśli korzystamy z komputera z niewielką ilością pamięci RAM, praca systemu może zostać poważnie spowolniona.

 

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome? - zdjęcie


Aby sprawdzić ile Google Chrome w danej chwili zużywa pamięci RAM, możemy otworzyć Menedżer zadań Windows korzystając ze skrótu klawiszowego Ctrl+Shift+Esc, a następnie na liście wyszukać wszystkie procesy generowane przez Chrome. Jak widać każda zakłądka, dodatek, wtyczka etc. jest osobnym procesem, a co za tym idzie korzysta z osobnego przydziału pamięci RAM. Jeśli informacje zawarte w oknie są dla nas zbyt skromne, możemy w pasek adresu wpisać formułę chrome://memory-redirect/. Po chwili pojawi się nowa zakładka ze szczegółowym wykazem zużycia pamięci nie tylko przez Chrome, ale również przez inne uruchomione przeglądarki.

 

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome? - zdjęcie 2

 

Jak ograniczyć zużycie pamięci RAM przez Google Chrome?

 

Aby nieco ograniczyć apetyt na RAM przeglądarki, w pierwszej kolejnościsprawdzamy wszystkie dodatki i rozszerzenia do Google Chrome. Pamiętajmy, że im więcej dodatków, tym większe zużycie pamięci. Warto sprawdzić, czy wszystkie pozycje są nam potrzebne i ewentualnie usunąć te, z których nie korzystamy lub w ogóle nie wiemy, do czego służą.  Jeśli jednak nie chcemy wyrzucać wszystkich dodatków lub po prostu chcemy sprawdzić, czy ich usunięcie cokolwiek da, warto w pasek adresu wpisać formułę: chrome://extensions/. Po chwili w zakładce wyświetli się lista dodatków, które możemy czasowo wyłączyć. Tym sposobem możemy wyłączyć dodatki, z których korzystamy bardzo rzadko, a ich ciągłe działanie i konsumowanie pamięci RAM jest bezsensowne.

 

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome? - zdjęcie 3

 

Kolejnym problemem są oczywiście zakładki. Niestety nie możemy z nich całkowicie zrezygnować, ale jeśli ograniczymy ilość otwieranych jednocześnie stron internetowych, z pewnością przyspieszymy działanie przeglądarki Google Chrome i zmniejszymy zużycie pamięci RAM. Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie ograniczyć zakładek, możemy skorzystać ze specjalnego dodatku w postaci OneTab. To ciekawe narzędzie zbiera wszystkie otwarte zakładki i umieszcza je na jednej liście znacząco ograniczać zużycie pamięci RAM w danej chwili. Aby otworzyć umieszczoną na liście zakładkę, po prostu klikamy na nią – dopiero w tej chwili witryna zostanie uruchomiona i zacznie korzystać z pamięci RAM.

 

Jak zmniejszyć użycie RAM w Google Chrome? - zdjęcie 4

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: