KOMPUTERKomputer nie widzi dysku – co zrobić?

Komputer nie widzi dysku – co zrobić?

Dysk twardy to nieodłączny element każdego komputera. To na nim instalujemy system operacyjny niezbędny do pracy komputera oraz wszystkie potrzebne dane. Co zrobić, jeśli komputer nie widzi dysku? Odpowiedź prezentujemy w najnowszym poradniku.

 

Komputer nie widzi dysku – co zrobić? - zdjęcie

Podłączenie dysku pod złącze IDE/ATA

Złącze IDE/ATA wykorzystywane jest w starszych dyskach. Problem może wynikać z niewłaściwego ustawienia zworek, znajdujących się z tyłu obudowy urządzenia. Zworkę dysku twardego należy ustawić na „Master”, natomiast zworkę stacji CD-ROM na „Slave”.

Podłączenie dysku pod złącze SATA

W przypadku dysków podłączanych pod złącze SATA, najczęstszym problemem jest brak aktualnych sterowników. Problem można rozwiązać w trakcie instalacji systemu Windows. W oknie instalatora należy nacisnąć F6, a następnie włożyć dyskietkę ze sterownikami.

Możemy również uaktywnić dysk z poziomu BIOSU. W tym celu należy wyłączyć tryb SATA Native Mode/SATA Native Support/OnChip SATA Type wybierając opcję DISABLED (opcje mogą się różnić w zależności od wersji biosu). Należy podkreślić, że wybierając tę opcję dysk może pracować wolniej ze względu na włączenie emulacji IDE/ATA, ale zostanie wykryty.

Problem z zewnętrznym dyskiem USB

W pierwszej kolejności warto podłączyć dysk pod różne porty USB. Może się okazać, że przyczyna tkwi w uszkodzonym lub niepodłączonym porcie. Niektóre dyski wymagają również podwójnego zasilania. Oznacza to, że należy je podłączyć do dwóch portów USB – poznamy je po rozgałęzionym kabelku.

Uszkodzony dysk

W pierwszej kolejności warto sprawdzić stan fizyczny nośnika. Może się bowiem okazać, że dysk w wyniku długiego użytkowania uległ uszkodzeniom mechanicznym. Usterka może dotyczyć zarówno samego dysku, jak i taśmy komunikacyjnej. Odłącz dysk i sprawdź, czy w trakcie obracania nie słychać charakterystycznych odgłosów. Jeśli nie występują, należy sprawdzić połączenie taśmy z płytą główną. Wina może leżeć po stronie taśmy, zbyt luźnego połączenia obu elementów, a nawet kabla zasilającego.

Dysk jest wykryty przez BIOS, ale nadal nie działa

Może się zdarzyć sytuacja, w której dysk widoczny jest przez BIOS, ale nie widzi go system. Oznacza to, że dysk działa prawidłowo, ale należy dokonać odpowiedniej konfiguracji ręcznej w celu wykrycia sprzętu. Przechodzimy do menu Start → Ustawienia → Zarządzanie komputerem → Zarządzanie dyskami. W nowym oknie wybieramy „Skanuj dyski ponownie” i czekamy na wykrycie nowego sprzętu. Gdy się pojawi klikamy na niego prawym przyciskiem myszy, a następnie wybieramy Zainicjuj.

Komputer wciąż nie widzi dysku

Jeśli wciąż występują problemy z dyskiem warto odłączyć wszystkie dodatkowe komponenty – dodatkowe dyski twarde, napęd CD/DVD, nagrywarkę. Warto również sprawdzić dysk na innym komputerze. W przypadku poprawnego działania na innym sprzęcie, wina ewidentnie leży po stronie komputera.

Autor

Lukasz
2+2=

Komentarze - Komputer nie widzi dysku – co zrobić?

  • ~ iris Dyskietki tak bardzo aktualne...

PARTNERZY SERWISU: