TECHNOLOGIENajlepsze dyski twarde 2014 – ranking

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking

TECHNOLOGIE 0

Dysk twardy to jeden z podstawowych komponentów naszych komputerów. Warto więc zwrócić na niego uwagę podczas dobieranie podzespołów w czasie składania nowego peceta. Większość z nas po prostu sprawdza pojemność dysku, na resztę parametrów zwracając nieco mniejszą uwagę. Niemniej jednak mają one ogromne znaczenie w czasie późniejszego użytkowania. Poniżej wybraliśmy dla Was kilka najlepszych, naszym zdaniem, dysków twardych w rozmiarze 3,5-cala, które doskonale sprawdzą się w domowych warunkach. Zapraszamy do lektury.

 

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking - zdjęcie

 

WD VelociRaptor

 

Dane techniczne i cena:

 

Pojemność: od 250GB do 1TB

Prędkość obrotowa: 10000 obr/min

Pamięć podręczna: 64MB

Interfejs: SATA III

Cena: od około 320zł do 800zł (w zależności od pojemności)

 

W czasach, kiedy na sklepowych półkach pojawiały się tradycyjne magnetyczne dyski twarde, które mogły się pochwalić prędkością obrotową na poziomie 7200 obr/min wydawało się, że w tej kwestii nie można osiągnąć więcej. Wydawało się tak do czasu, aż na rynku pojawił się dysk Western Digital VelociRaptor. Ten bowiem podniósł poprzeczkę, oferując prędkość obrotową na poziomie 10 000 obr/min, stając jest jednocześnie najszybszym magnetycznym dyskiem twardym na świecie. Ponadto producent postarał się, by miał on sporą ilość pamięci podręcznej (64MB) oraz komunikował się z płytą główną poprzez szybki interfejs SATA 6Gb/s. Warto dodać, że pomimo tak dużej prędkości obrotowej, dyski z serii VelociRaptor są naprawdę bezawaryjne, czym także zaskarbiły sobie uznanie wśród użytkowników. Niestety ich cena nie jest najniższa. 

 

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking - zdjęcie 2

 

WD Green

 

Dane techniczne i cena:

Pojemność: od 500GB do 3TB

Prędkość obrotowa: 7200 obr/min

Pamięć podręczna: 64MB

Interfejs: SATA III

Cena: od około 200zł do 570zł (w zależności od pojemności)

 

Kolejna na naszej liście propozycja firmy Western Digital. Tym razem coś dla tych, którzy uwielbiają ciszę i chcieliby, aby ich sprzęt pracował niemal bezszelestnie. Sporą wadą szybkich dysków twardych o dużych pojemnościach bardzo często jest głośność. W czasie pracy potrafią dać się we znaki hałasem. WD ma na to radę! Dysk twardy z serii Green. Dzięki specjalnej technologii, jego talerze kręcą się niemal bezszelestnie. Co więcej, parametry techniczne nie odbiegają od tych, którymi mogą pochwalić się głośniejsi konkurenci. Mamy więc tutaj do czynienia między innymi z 64MB pamięci podręcznej, prędkością obrotową na poziomie 7200 obr/min oraz interfejsem SATA III. Dodatkowo "Zielony" nazywa się tak nie bez powodu. Został on bowiem stworzony z materiałów przyjaznych środowisku (bezołowiowych i bezhalogenowych).

 

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking - zdjęcie 3

 

Seagate Desktop SSHD

 

Dane techniczne i cena:

Pojemność: 1, 2, 4 TB

Prędkość obrotowa: 7200 obr/min

Pamięć podręczna: 64MB (+8GB SSD)

Interfejs: SATA III

Cena: od około 290zł do 670 zł (w zależności od pojemności)

 

Kilka lat temu na rynku pojawił się pierwszy dysk hybrydowy. Twór ten to tak naprawdę dwa dyski w jednym. Mamy tutaj do czynienia z połączeniem tradycyjnego dysku magnetycznego z niewielkim, szybkim dyskiem SSD. Seagate Desktop SSHD należy do najnowszej generacji tego typu dysków. Co daje nam takie połączenie? Dodatkowy dysk SSD NAND Flash o pojemności 8GB służy niejako za rozszerzenie pamięci podręcznej. Są na nim przechowywane wszystkie najczęściej uruchamiane przez nas programy, aplikacje i dokumenty. Dzięki temu użytkownik ma do nich niemal błyskawiczny dostęp. Pozwala to na znaczne zmniejszenie czasu pracy. Całość jednak pozbawiona jest typowych wad dysków SSD, czyli niewielkiej pojemności oraz wysokiej ceny. Jak widać, nie zawsze produkty 2w1 muszą być kiepskie.

 

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking - zdjęcie 4

 

Hitachi Ultrastar 7K4000

 

Dane techniczne i cena:

Pojemność: od 1TB do 4TB

Prędkość obrotowa: 7200 obr/min

Pamięć podręczna: 64MB

Interfejs: SATA III

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć dysku marki Hitachi z serii Ultrastar. Model Ultrastar 7K4000 z pozoru nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji. No może poza ceną, gdyż ta jest dwukrotnie wyższy w porównaniu do dysków innych producentów, z pozoru oferujących takie same osiągi. Mamy tutaj do czynienia z prędkością obrotową na poziomie 7200 obr/min, 64MB pamięci podręcznej i nowoczesnym interfejsem SATA III. Skąd więc ta cena? Seria Ultrastar została opracowana do ciągłej, nawet kilkudniowej, bezawaryjnej pracy. Jeśli więc Twój komputer pracuje całymi dniami (pracujesz z domu, komputer służy np do nagrywania materiałów wideo z kamer monitorujących, itp) to Hitachi Ultrastar 7K4000 będzie doskonałym wyborem. Warto wspomnieć, że producent udzielna na wspomniany dysk 5 letniej gwarancji.

 

Najlepsze dyski twarde 2014 – ranking - zdjęcie 5

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: