INTERNETAlternatywy dla webowych usług: Programy pocztowe

Alternatywy dla webowych usług: Programy pocztowe

Obecnie wszystko przenosi się w chmurę. Nie chodzi oczywiście o unoszenie się nad ziemią, tylko przenoszenie popularnych usług w świat wirtualny, czyli mówiąc wprost, do Internetu. Przygotowaliśmy cykl tekstów, w których polecamy najpopularniejsze alternatywy programowe dla webowych usług, wymieniamy ich wady i zalety oraz wspominamy o tym, jak rysuje się przyszłość programów i usług komputerowych.

Dziś zaczniemy od desktopowych programów pocztowych, które powoli tracą popularność na rzecz zaawansowanych usług pocztowych dostępnych w sieci. Jakiś czas temu wystarczyło wysyłanie i odbieranie wiadomości e-mail bez zbędnych fanaberii. Dziś mamy połączone usługi, wysyłanie wielu załączników, dołączanie nowych rozmówców, tworzenie seryjnej korespondencji itp. Do niedawna takie funkcje miały tylko programy pocztowe, ale teraz, poczta np. Gmail niekiedy przewyższa funkcjonalnością nawet zaawansowane programy.

Niestety wszystko działa doskonale, dopóki mamy dostęp do Internetu. W czym problem? Otóż jeśli korzystamy tylko z poczty online w przeglądarce, brak dostępu do sieci oznacza brak dostępu do poczty – nie możemy przeczytać żadnej wiadomości, sprawdzić adresu odbiorcy, nie możemy zobaczyć załącznika itp. Mówiąc wprost, jesteśmy odcięci od swoich wiadomości i nie możemy np. skonsultować raportu telefonicznie. Czy program pocztowy oferuje jakąkolwiek różnicę? Wystarczy jedna zaleta – zapisywanie poczty na dysku komputera. W takim przypadku brak Internetu nie oznacza braku dostępu do wiadomości – są one zapisane na dysku wraz z załącznikami, adresami itp.

 

Alternatywy dla webowych usług: Programy pocztowe - zdjęcieCo prawda program pocztowy obciąża nieco zasoby systemu i po pewnym czasie korespondencja zajmuje sporo miejsca na dysku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przechować tylko 100 ostatnich wiadomości, kasować starą korespondencję, ustawić limit itp. W naszym dziale Klienci poczty elektronicznej znajdziemy kilka ciekawych propozycji. Co prawa tego typu rozwiązania tracą na popularności, ale i tak możemy znaleźć coś, co spełni wymagania nawet wybrednych. Swego czasu rekordy popularności biła Mozilla Thunderbird. Niestety program nie jest już aktywnie wspierany, w związku z czym nie dostaniemy żadnych nowych funkcji i dodatków, ale jeśli szukamy solidnego programu pocztowego, z prostą i intuicyjną obsługą, propozycja Mozilli wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zależy nam na czymś nowym i wspieranym, warto zainstalować Opera Mail – to dość nowe rozwiązanie na rynku.

 

Alternatywy dla webowych usług: Programy pocztowe - zdjęcie 2A jak prezentuje się przyszłość? Miłośnicy tego rozwiązania muszą liczyć się z tym, że w biegiem czasu programy pocztowe przejdą do lamusa wyparte usługami w sieci. Co więcej, dostępność i powszechność Internetu sprawia, że w każdym miejscu i o każdej porze możemy mieć (lepszy lub gorszy – zasięg to nadal spory problem) do niego dostęp. Internet mobilny, pakiety danych w telefonii komórkowej (zarówno w abonamencie, jak i „na kartę”), darmowe sieci WiFi w mieście, kawiarniach itp. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: