INTERNETBezpieczeństwo w sieci: Strzeż się szpiegów!

Bezpieczeństwo w sieci: Strzeż się szpiegów!

Niedawno pisaliśmy o tym, aby uważać na wścibskie osoby, które chętnie zaglądają nam przez ramię podglądając hasła, loginy i inne poufne dane. Niektórzy są mniej bezpośredni, ale równie bezczelni i bez oporów wykradają nasze dane z komputera bez naszej wiedzy. Jak to robią?

 

Wystarczy zainstalować na naszym komputerze specjalne oprogramowanie szpiegujące. Tak się składa, że kategoria ta jest niezwykle szeroka i na dobrą sprawą jeden program może się dowiedzieć o nas praktycznie wszystkiego. Od haseł i loginów do kont pocztowych i bankowych, przez informacje na temat zainstalowanych programów, aż po historię przeglądarki i nasze preferencje dotyczące odwiedzanych stron. Brzmi przerażająco? Niestety to bardzo realny scenariusz.

 

Bezpieczeństwo w sieci: Strzeż się szpiegów! - zdjęcie

 

Czy taki program szpiegowski może znaleźć się na zabezpieczonym komputerze? Owszem, jeśli samodzielnie go zainstalujemy. Absurd? Nie do końca, gdyż codziennie instalujemy wiele programów, czasami nawet nieświadomie np. podczas instalacji głównych programów, w systemie instalowane są różne dodatki. Takim dodatkiem może być program szpiegujący. Czasami wystarczy nawet otworzyć załącznik w mailu lub zainstalować w komputerze zainfekowaną pamięć przenośną.

 

Jeśli z komputera często korzystamy w pracy lub na uczelni i czasami zostawiamy go na biurku, ktoś może w ciągu kilku chwil zainstalować program szpiegujący bez naszej wiedzy. Co gorsze, wykrycie takiego programu jest praktycznie niemożliwe, dopóki z naszego konta nie zaczną znikać pieniądze. Dlatego też od czasu do czasu warto wykonać kompletne skanowanie systemu i wszystkich dysków. A jak uchronić się przed taką „atrakcją”?

 

 

Przede wszystkim nie zostawiajmy niezabezpieczonego komputera. Ponadto unikajmy wpisywania poufnych danych na nieznanych i nie wzbudzających zaufania stronach internetowych oraz na takich, które mają dziwnie skrócony adres. Unikajmy także połączeń nieszyfrowanych oraz kopiowania numerów kont, haseł i loginów. Nie wymaga to wielkiego zaangażowania, a z pewnością poprawi bezpieczeństwo i anonimowość w sieci. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: