SOFTWAREBłąd CRC – jak naprawić?

Błąd CRC – jak naprawić?

Błąd CRC występuje bardzo często. Jest to przyczyna frustracji naprawdę wielu użytkowników komputerów PC. Zazwyczaj ujawnia się on w chwili, kiedy chcemy odpalić płytę CD/DVD w napędzie optycznym. Co zrobić, by pozbyć się tego błedy i w pełni korzystać z oprogramowania zamieszczonego na płycie? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.

 

Błąd CRC – jak naprawić? - zdjęcie

 

Aby pozbyć się irytującego błędu danych CRC, musimy najpierw pobrać z sieci specjalne oprogramowanie. Jest kilka darmowych programów pomagających w usunięciu wspomnianego błędu. Jednym z prostszych w użyciu i bardzo skutecznym jest Unstoppable Copier. Całość powstała z myślą o odzyskiwaniu danych z różnego rodzaju nośników, w tym płyt CD i DVD. To właśnie najczęściej uszkodzenia mechaniczne płyty powodują pojawianie się błędu CRC. Unstoppable Copier po uruchomieniu "wypełnia" brakujące miejsca z płyty, tak by całość była możliwa do odtworzenia.

 

Jeśli już pobraliśmy i zainstalowaliśmy proponowany program, przechodzimy do działania. Najpierw kopiujemy wszystkie pliki z płyty CD/DVD na dysk twardy naszego komputera. Umożliwi to jedna z opcji programu Unstoppable Copier. Uruchamiamy go, wkładamy niedziałającą płytę do napędu. W menu głównym aplikacji wybieramy odpowiednią ścieżkę do skopiowania (ścieżka do płyty), a następnie miejsce na dysku, gdzie wybrane dane mają zostać przeniesione. Wcześniej w zakładce ustawienia możemy także ręcznie ustawić parametr Prędkość/Jakość. Im szybciej dane są kopiowane, tym większa szansa na ponowne pojawienie się błędu CRC. Jeśli więc macie trochę więcej wolnego czasu, polecamy ustawić dłuższy czas przenoszenia plików. 

 

Błąd CRC – jak naprawić? - zdjęcie 2

 

Klikamy kopiuj i gotowe. Całość zostaje skopiowana na dysk. W czasie kopiowania danych, te zostają uzupełnione o brakujące miejsca. Tak, by po uruchomieniu skopiowanej na dysk płyty, nie pojawiał się błąd CRC. Gotowe! Możemy w pełni korzystać z niedziałającego wcześniej oprogramowania.

 

Błąd CRC – jak naprawić? - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: