MOBILECo to jest Android?

Co to jest Android?

Android - słowo doskonale znane wszystkim fanom elektronicznych gadżetów. Jednak tym, którzy w dalszym ciągu nie wiedzą czym jest Android, postaramy się w prosty sposób wytłumaczyć. Zapraszamy do lektury.

 

Co to jest Android? - zdjęcie

 

Android to najprościej ujmując system operacyjny. Podobny do popularnego Windowsa, który zainstalowany jest na większości użytkowanych przez Was komputerach. Android oparty jest jednak na innym, popularnym systemie operacyjnym, Linuksie. "Zielony robot" stworzony został przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych - głównie smartfonach oraz tabletach. Niemniej jednak jest on obecnie instalowany także na innym sprzęcie (tzw. smartwatche, smart TV, a nawet sprzęt AGD typu kuchenki, pralki czy lodówki). W chwili obecnej Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie. Przebił on w tej kwestii swojego odwiecznego konkurenta iOS od Apple. Warto dodać, że system Android jest rozpowszechniany za darmo. Producenci sprzętu elektronicznego nie muszą ponosić żadnych opłat licencyjnych, jeśli chcą wykorzystać Androida w swoim sprzęcie. Niemniej jednak muszą zastosować się do kilku wymogów. Jednym z nich jest konieczność udostępniania aplikacji Google Play, która pozwala na kupowanie różnego rodzaju gier i aplikacji z oficjalnego serwisu Google.

 

Co to jest Android? - zdjęcie 2

 

Android, jak już wspomnieliśmy oparty jest na innym systemie operacyjnym, Linuksie. Nie jest on jednak typową linuksową dystrybucją. Początkowo rozwijany był przez niewielką, amerykańską firmę Android Inc, która po pewnym czasie wykupiona została przez Google. Obecnie piecze nas systemem sprawuje Open Handset Alliance.

 

Co to jest Android? - zdjęcie 3

 

Pierwsza wersja systemu Android przeznaczona do dystrybucji ujrzała światło dzienne w 2007 roku. O tamtej pory system znacznie ewoluował. Jego najnowsze dystrybucje mogą pochwalić się szeregiem przydatnych funkcji oraz niezwykle intuicyjnym interfejsem. Całość obsługuje kilkadziesiąt języków z całego świata. Dzięki mobilnemu systemowi od Google takie czynności, jak surfowanie po sieci, przeglądanie oraz edycja dokumentów, odtwarzanie multimediów czy granie w zaawansowane gry 3D stały się oczywiste i niezwykle proste. Android zrewolucjonizował świat urządzeń mobilnych. System ten przyczynił się do miniaturyzacji komputerów przenośnych i stworzenia urządzeń wielofunkcyjnych (smartfony, tablety), które obecnie zastępują szereg innych (telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, nawigacje GPS).

 

Co to jest Android? - zdjęcie 4

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: