INTERNETCo to jest serwer?

Co to jest serwer?

Wiemy już co to jest domena i DNS, czas więc sprawdzić, czym w jest serwer i do czego służy. Jeśli ktoś często korzysta z Internetu zapewne wielokrotnie spotkał się z pojęciem „serwer”. Co ciekawe, praktycznie każdy jest w stanie stworzyć tego typu urządzenie w domu.

Mówiąc w skrócie, serwer to urządzenie świadczące usługi na rzecz innych urządzeń lub programów, zazwyczaj za pośrednictwem komputerów podłączonych do sieci. Zazwyczaj serwerem jest komputer świadczący takie usługi, które z kolei w większości przypadków ograniczają się do udostępniania pewnych zasobów innym komputerom. Niekiedy serwery jedynie pośredniczą w przekazywaniu danych pomiędzy komputerami.

Co to jest serwer? - zdjęcie

Serwery mogą być również systemami oprogramowania, które biorą udział w udostępnianiu zasobów takich jak pliki, całe bazy danych, łącza internetowe jak również inne urządzenia takie jak drukarki, skanery, kopiarki itp. Na dobrą sprawą serwerem może być zwykły komputer, choć aby wykorzystać w pełni wszystkie możliwości powinno być to odpowiednio przygotowane do tej roli urządzenie. Zazwyczaj serwery pracują bezustannie bez wyłączania, posiadają bardzo pojemne dyski twarde o dużych prędkościach transferów, ogromną ilość pamięci RAM oraz wydajne procesory.

Zaawansowany serwer musi być również niezawodny, gdyż każda awaria prowadzi np. do konfliktu danych, awarii strony internetowej, którą dany serwer obsługuje itp. Z tego względu serwery zazwyczaj posiadają kilka zasilaczy, awaryjne zasilanie, natomiast pomieszczenie w którym się znajdują musi być dobrze wentylowane i chłodzone np. klimatyzacją. W większości przypadków serwery podłączone są do Internetu, choć mogą to być również serwery lokalne udostępniające pliki podłączonym do sieci np. domowej lub firmowej komputerom.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Co to jest serwer?

  • ~ Szymon Jak by ktoś szukał taniego ale dobrego serwera to polecam TikTalik. Jest to solidna firma. Ich oferta wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

PARTNERZY SERWISU: