SOFTWAREJak edytować zdjęcia w programie Paint?

Jak edytować zdjęcia w programie Paint?

Zazwyczaj większość osób traktuje systemowy edytor grafiki Paint po macoszemu myśląc, że za jego pomocą można, co najwyżej rysować domki, chmurki i płotki. Jest to błąd, gdyż Paint świetnie nadaje się do prostej edycji fotografii i grafiki. Oczywiście nie jest to Photoshop, ale do podstawowych operacji program ten nadaje się idealnie. 

 

Jeśli chcemy zmienić rozmiar zdjęcia, np. zmniejszyć je do wysyłki lub dociąć do odpowiednich proporcji, wymazać zbędne elementy, dodać tekst lub proste znaczniki, program Paint będzie idealną alternatywą. Co więcej, po odpowiednim treningu za pomocą tego prostego programu możemy osiągnąć ciekawe efekty. Jedno jest pewne – Paint to idealny program do bardzo prostych operacji stanowiący ciekawą alternatywę dla większych, bardziej skomplikowanych i niekiedy drogich programów.

 

Zmiana rozmiaru zdjęcia lub grafiki

 

Po uruchomieniu programu Paint oraz wybraniu zdjęcia do edycji na karcie „Narzędzia główne” w grupie „Obraz” klikamy na pozycję „Zmień rozmiar”. W nowym okienku możemy wybrać, czy chcemy zmienić rozmiar o konkretną wartość procentową, czy też preferujemy wybór konkretnej rozdzielczości. Należy pamiętać, aby pole „Zachowaj współczynnik proporcji” zostało zaznaczone, jeśli chcemy, aby proporcje fotografii zostały zachowane. Oprócz tego możemy pochylić zdjęcie w pionie lub poziomie. 

 

Jak edytować zdjęcia w programie Paint? - zdjęcie

 

Dla przykładu, jeśli mamy zdjęcie w rozmiarze 2000x1000 pikseli i chcemy, aby zostało zmniejszone o połowę, możemy wpisać wartość procentową tj. 50 procent, lub skorzystać z wersji pikselowej – wpisać odpowiednio 1000 oraz 500 pikseli. Aby potwierdzić zmiany klikamy na „OK”, a następnie zamykamy okno programu Paint pamiętając, aby zapisać wszystkie zmiany dokonane na pliku.

 

Przycinanie oraz zmiana kadru zdjęcia lub grafiki

 

Jeśli chcemy przyciąć zdjęcie, wystarczy otworzyć je w programie Paint, a następnie przyciąć za pomocą znacznika w prawym dolnym rogu zdjęcia, po jego prawej stronie lub przy dolnej krawędzi. Niestety ten sposób ma pewne ograniczenia, gdyż nie możemy przyciąć zdjęcia po lewej i górnej stronie.

 

Jak edytować zdjęcia w programie Paint? - zdjęcie 2

 

Aby przyciąć zdjęcie dowolnie, możemy zastosować zaznaczenie. W tym celu w sekcji „Obraz” klikamy przycisk z zaznaczeniem, a następnie z rozwiniętej listy wybieramy opcję „Zaznacz wszystko”. Po chwili całe zdjęcie zostanie zaznaczone – wystarczy kliknąć i przytrzymać lewy przycisk myszy na dowolnym miejscu na zdjęciu, a następnie regulować przesunięcie zdjęcia ruchami myszki.

 

Jak edytować zdjęcia w programie Paint? - zdjęcie 3

 

Możemy na przykład przesunąć zdjęcie do góry i w lewą stronę, jeśli chcemy przyciąć lewy górny róg zdjęcia. Następnie znacznikiem w lewym dolnym rogu przycinamy zdjęcie. 

 

Jak edytować zdjęcia w programie Paint? - zdjęcie 4

 

Przy przycinaniu zdjęcia możemy również zaznaczyć dowolny fragment wybierając np. „Zaznaczenie prostokątne” lub „Zaznaczanie dowolnego kształtu”.

 

Jak edytować zdjęcia w programie Paint? - zdjęcie 5

 

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Jak edytować zdjęcia w programie Paint?

  • ~ julia jak nie da sie

PARTNERZY SERWISU: