MOBILECzym się różni tablet od komputera?

Czym się różni tablet od komputera?

Kilkanaście lat temu komputer kojarzył się z urządzeniem, który stawiamy na biurku z monitorem, klawiaturą i myszką, zaś laptop był laptopem – komputerem przenośnym. Dziś pod słowem „komputer” kryje się wiele pojęć, zaś ilość najróżniejszych urządzeń na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego też warto sprawdzić, czym różni się tablet od komputera.

Na rynku możemy znaleźć najróżniejsze sprzęty będące pochodnymi komputerów. Oprócz komputerów stacjonarnych mamy notebooki, netbooki, ultrabooki, urządzenia 2w1, komputery all-in-one, jak również tablety, które prawdę mówiąc mają więcej wspólnego ze smartfonami, niż komputerami, choć łączą właściwości obu urządzeń. I w tym momencie warto rozpocząć wyjaśnienia.

Czym się różni tablet od komputera? - zdjęcie

Komputer to pojęcie jasne i odnosi się do urządzenia składającego się z jednostki centralnej, monitora oraz peryferiów. W obudowie znajdziemy płytę główną, procesor, pamięci RAM, karty graficzne, dyski itp. z możliwością wymiany poszczególnych podzespołów. Komputer możemy obsługiwać myszką i klawiaturą, choć istnieje możliwość obsługi dotykowej po zakupie odpowiedniego monitora. Obecnie możliwości jest bardzo dużo, ale jedno jest niezmienne – komputer jest stacjonarny i nie zabierzemy go w podróż.

Co innego tablet, który można zabrać ze sobą na zakupy, do restauracji lub w podróż. Oczywiście jego możliwości są o wiele mniejsze, ale po odpowiedniej konfiguracji i instalacji programów można na nim pracować, edytować dokumenty, pisać itp. Obsługa odbywa się za pośrednictwem ekranu dotykowego, choć na rynku możemy znaleźć liczne akcesoria np. klawiatury bluetooth, które zmieniają tablet w niewielkiego netbooka. Jeśli chodzi o parametry, te są o wiele skromniejsze od komputera stacjonarnego, ale topowe modele posiadają 4-rdzeniowe procesory, 2 GB pamięci ram, dużo pamięci wewnętrznej oraz wydajne układy graficzne.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: