INTERNETGdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych

Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych

Chcesz zacząć blogować, ale nie wiesz gdzie założyć bloga?  Ten przegląd powstał dla Ciebie! Przedstawiamy najbardziej popularne platformy blogowe skupiając się na zaletach i wadach. Gdzie warto publikować?

 

Ogólne zalety platform blogowych:

 

- użytkownik nie musi dzierżawić serwera, na którym umieszczony musiałby być blog oparty o CMS

- brak konieczności posiadania umiejętności z zakresu: instalacja i konfiguracja CMS-a (systemu blogowego).

- bloga można podpiąć pod własną domenę, albo zostawić w formie – nazwabloga.nazwaplatformy.com.

- nie musisz martwić się o obciążenia serwera i wykupywać dodatkowych gigabajtów transferu, gdy twój blog stanie się popularny

 

Blogger.com

 

Blogger, zwany również Blogspotem, to platforma należąca do Google. Wyróżnia się łatwą konfiguracja, stabilnym działaniem od strony technicznym oraz wygodnym, prostym kreatorem pozwalającym na dostosowywanie wyglądu bloga – użytkownik ma wpływ na układ kolumn, kolorystykę, może dodawać funkcje, kody. Zaletą jest również możliwość instalacji reklam Google (Adsense), które pozwalają monetyzować publikowane treści. 

 

Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych - zdjęcie

 

Dużym plusem Bloggera jest również dobra domena, co ułatwia wyszukiwanie oraz możliwość eksportu treści w przypadku przejścia na inną platformę blogową. 

 

Wordpress.com

 

Wordpress to obok, Bloggera, jedna z najpopularniejszych platform. Bazuje na wygodnym CMS-ie, który jest dostępny również w wersji do samodzielnej instalacji na własnym serwerze. W odróżnieniu od tej odmiany, Wordpress.com jest bardziej ograniczony od strony konfiguracji. Oferuje tylko podstawowe szablony i możliwości edycji. Zaletą jest przyjemny, bardzo prosty system dodawania treści. 

 

Do największych wad należy zaliczyć małe możliwości personalizacji wyglądu bloga oraz szereg zasad regulaminowych ograniczających możliwość zarabiania na witrynie – reklamy AdSense, podobnie jak wiele innych, są zakazane. 

 

Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych - zdjęcie 2

 

Możliwości Wordpress są stosunkowo umiarkowane, jednak można je rozszerzyć wykupując abonament premium. Wówczas warto się zastanowić czy nie bardziej opłacalne jest postawienie bloga na własnym serwerze.

 

Wordpress.com i Wordpress do samodzielnej instalacji są zbieżne pod kątem podstawowej funkcjonalności i zasad działania, jednak możliwości tego drugiego są znacznie rozszerzane przez możliwość modyfikacji kodu, instalacji wtyczek i gruntownego ingerowania w silnik CMS-a.

 

Tumbr

 

Tumbr to idealna propozycja dla miłośników fotoblogów.  System blogowy Tumbr cechuje minimalizm, ascetyczny, ale atrakcyjny wygląd oraz niezwykła popularność – w chwili pisania artykułu zanotowano ponad 154 mln blogów.

 

Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych - zdjęcie 3

 

Tumbr idealnie pasuje do osób lubiących publikować zdjęcia wraz z krótkimi notkami lub inne treści, których ważnym elementem jest grafika. Pod względem filozofii dostarczania informacji Tumbrowi bliżej jest do Twittera niż pełnoprawnego bloga, lecz nie zmienia to faktu, że można tam publikować również rozbudowane artykuły. Na plus należy zaliczyć możliwość instalacji reklam AdSense.

 

Blox.pl

 

Blox.pl to rodzima propozycja dla miłośników blogowania, która przez lata radziła sobie całkiem nieźle na rynku. Dziś jest już nieco przestarzała – CMS posiada niewiele opcji konfiguracyjnych i nie jest nowoczesny tak jak Wordpress czy Blogger. Jako, że konkurencyjne usługi pozwalają na bezproblemową obsługę własnego bloga w języku polskim, rodzima platforma blogowa nie ma żadnym atutów, których nie posiada większość konkurencji.  Blox.pl pozwala na instalację reklam Google Adsense.

 Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych - zdjęcie 4

 

Na przedstawionych powyżej platformach blogowych, bogata oferta usług się nie zamyka, jednak każda z tych propozycji pozwoli na spokojne publikowanie, bez obawy o to, że serwer tego nie wytrzyma. Biorąc pod uwagę funkcjonalność oraz intuicyjność obsługi, a zarazem największe możliwości personalizacji, to Blogger okazuje się być liderem tego zestawienia, ale nim podejmiesz decyzję – sprawdź każdy z nich i podejmij decyzję, z którym warto związać się na dłużej.

Autor

Michał
2+2=

Komentarze - Gdzie założyć bloga? Przegląd platform blogowych

  • ~ CarlitoNeo Ciekawy przegląd. Sam zastanawiam się nad założeniem bloga i takie wskazówki z pewnością będą dla mnie cenne.

PARTNERZY SERWISU: