SOFTWAREJak dodać opcję „Otwórz w notatniku” do menu?

Jak dodać opcję „Otwórz w notatniku” do menu?

Jeśli często pracujemy z różnego rodzaju tekstami, zapewne od czasu do czasu otwieramy je w Notatniku, aby pominąć wszystkie opcje formatowania, style i wielkości czcionki itp. Niestety nie zawsze notatnik mamy „pod ręką, a otwieranie pliku zapisanego w formacie .docx za pomocą Notatnika to co najmniej kilka kliknięć. Jak to zmienić?

Zamiast kilkunastu kliknięć lub kombinacji ze skrótami do notatnika, możemy dodać polecenie Otwórz w notatniku do menu kontekstowego. Nie jest to trudne, ale wymaga ingerencji w rejestr systemowy, a to z kolei, przy nieumiejętnych zmianach, może doprowadzić do awarii systemu. Dlatego też początkującym użytkownikom zalecamy ostrożność!

W pierwszej kolejności przechodzimy do Menu Start, wpisujemy regedit i naciskamy Enter. W Edytorze rejestru udajemy się do ścieżki:

HKEY_CLASSES_ROOT\*\shell


W następnym kroku klikamy prawym przyciskiem myszy na folderze Shell i wybieramy Nowy → Klucz.Nowy klucz należy nazwać Otwórz w notatniku. Następnie klikamy na tym folderze prawym przyciskiem myszy i tworzymy kolejny klucz, tym razem nazywając go command.Następnie klikamy na folder command, a następnie po prawej stronie dwukrotnie klikamy na wartości Domyślna i w nowym oknie zmieniamy Dane wartości na:

 notepad.exe %1Po zamknięciu Edytora rejestru w menu kontekstowym pojawi się nowe polecenie: Otwórz w notatniku.

2+2=
WSZYSTKIE KOMENTARZE
  • ~ Jan Zamiast tego lepiej zainstalować Notepad++ i wtedy w menu kontekstowym będzie opcja Edit in Notepad++.