SOFTWAREJak odzyskać skasowane pliki? Cz.1

Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.1

Ostatnio pisaliśmy o tym, jaki wpływ na odzyskiwanie plików oraz powodzenie tego procesu ma rodzaj dysku twardego. Przed nami krótki cykl tekstów o tym, jak zachować się po przypadkowym usunięciu plików, gdzie ich szukać aż wreszcie jak odzyskać, gdy dostęp do nich tradycyjnymi metodami będzie niemożliwy. Zacznijmy jednak od początku.

 

O podstawowej zasadzie oraz zależności pomiędzy rodzaje dysku, a szansą na odzyskanie utraconych plików pisaliśmy w artykule pt. „Odzyskiwanie skasowanych plików: Dysk SSD czy magnetyczny?”. Praktycznie każdy spotkał się z sytuacją, w której niespodziewanie odkrył, że ważne dane zostały usunięte. Niekiedy dowiadujemy się o tym po dość długim upływie czasu – co jest bardzo niekorzystne – innym razem zaś tuż po skasowaniu. W takim momencie mamy duże szanse na sukces, ale musimy pamiętać o kilku zasadach, zależnościach i konkretnych sytuacjach.

 

Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.1 - zdjęcie


W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy pliki… w ogóle zostały skasowane. W większości przypadków dane są kasowane przez użytkownika przypadkiem: zaznaczamy pliki i z rozpędu naciskamy klawisz „Delete”. Zazwyczaj momentalnie pojawia się panika i nerwy, ale w takich chwilach należy zachować spokój. Po wykasowaniu plików tą metodą, nie są one permanentnie usuwanie, tylko przenoszone do kosza. W takiej sytuacji odzyskanie plików jest kwestią kilku kliknięć – wystarczy przejść do systemowego kosza, a następnie nacisnąć przycisk „Przywróć wszystkie elementy”. Jeśli plików w koszu jest dużo, możemy skorzystać z paska wyszukiwania. Warto wyrobić w sobie nawyk kasowania plików w ten właśnie sposób. Gdy jesteśmy pewni, że wszystko nadaje się do kasacji, możemy wykasować pliki z kosza. Istnieje jednak pewien bufor bezpieczeństwa i możliwość odzyskania plików w powyższy sposób.


Przeszkodą może być obecność specjalnych programów do czyszczenia i porządkowania dysku. Jeśli działają one cały czas w tle, mogą automatycznie opróżniać kosz systemowy, a to z kolei mocno skomplikuje nam życie. Jeśli zauważymy utratę ważnych plików, niezwłocznie powinniśmy wyłączyć proces takiego programu i od razu skierować się do systemowego kosza w poszukiwaniu tych plików.

 

W kolejnej części naszego poradnika napiszemy co zrobić, gdy pliki zostały usunięte z kosza lub z z jego pominięciem.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: