INTERNETJak oglądać filmy online?

Jak oglądać filmy online?

Nie lubisz chodzić do kina? Chcesz oglądać filmy online? Można zrobić to legalnie i za darmo!

 

W polskiej części Internetu istnieje wiele serwisów oferujących darmowe filmy, które możemy oglądać tak jak filmy na YouTube. Streaming jest wygodny – zaczynamy projekcję już po kilku sekundach od uruchomienia filmu. Do tego celu trzeba jednak przygotować swój komputer i poznać przydatne adresy. 

 

Podstawowa sprawa: potrzebujesz platformy Silverlight, która jest najbardziej powszechną aplikacją wykorzystywaną przez twórców serwisów VOD.  Technologia Silverlight oficjalnie współpracuje z przeglądarkami: Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome oraz SeaMonkey na platformie Windows. oraz Mac. Przeglądarka Opera nie jest oficjalnie wspierana przez Microsoft, twórcę tej technologii.

 

 

Warto pamiętać, że do korzystania z usługi VOD oferujących oglądanie filmów online konieczny jest stały dostęp do Internetu o przepustowości rzędu 1 Mb/s. Im nasze połączenie internetowe jest lepsze, tym większa szansa na oglądanie bez zwolnień i w najwyższej, możliwej rozdzielczości. Serwisy VOD oferują wersje filmów dla słabszych łącz (np. 240p, 360p, 480p) oraz rozdzielczość HD (720p, 1080p). Najczęściej system samodzielnie dostosowuje jakość obrazu do prędkości internetu. 

 

 

Do korzystania z usługi VOD nie jest potrzebny najnowocześniejszy komputer, jednak jeśli twój sprzęt nie radzi sobie z wyświetlaniem filmu (obraz ścina się, system wykazuje wysokie obciążenie procesora), konieczne jest zastosowanie kilku kroków:

 

 • Wyłączenie wszystkich zbędnych aplikacji – komunikatorów, programów graficznych, muzycznych itd.

 

 • Zmniejszenie liczby kart w przeglądarce internetowej (jeśli pracujemy z wieloma kartami). 

 

 • Gdy kwestie techniczne mamy już za sobą – pora na listę polecanym serwisów z filmami online.

 

Najpopularniejsze serwisy VOD

 

Najpopularniejsze serwisy oferujące legalne filmy online to:

 

 • TVNPlayer.pl – serwis zawierający filmy  dokumentalne, obyczajowe, komedie oraz bogatą ofertę seriali i programów rozrywkowych stacji koncertu TVN.
 • Ipla.tv  - serwis koncernu Polsat, obok materiałów telewizyjnych oraz płatnych filmów, zawiera również katalog darmowych filmów dostępny pod tym adresem.  Znajdziemy tam m.in. dużą liczbę klasycznych westernów z lat sześćdziesiątych. 
 • Kinoplex – serwis oferujący jedną z najbogatszych ofert darmowych filmów w Polsce. Znajdziemy tam zarówno filmy familijne takie jak Renifer Niko ratuje Święta, jak i produkcje znanych reżyserów, w których występują znani aktorzy. Jednym z takich tytułów jest Święta dziewczyna Almodovara. 
 • VOD.TVP.pl – serwis VOD Telewizji Polskiej oferuje bogatą ofertę filmów fabularnych. Niestety, część z nich jest płatna. 
 • Ninateka.pl - serwis Narodowego Instytutu Audiowizualnego, która w swojej ofercie ma różnego rodzaju filmy, najczęściej klasyczne, niedostępnie nigdzie indziej. Większość oferty jest całkowicie bezpłatna. 
 • Strefa VOD – mimo, że serwis opiera się na dostarczeniu płatnych treści, to tzw. „Strefa 0 zł” zawiera ponad 100 filmów, które można oglądać bez żadnych opłat.
 • Vod.pl – serwis grupy Onet.pl, oferujący sporą liczbę darmowych filmów online, w tym tak znane produkcje jak Maczeta
 • Vodeon.pl obok filmów premium, katalog filmów online serwisu Vodeon pełen jest darmowych produkcji. Warto przejrzeć!

 

2+2=