SOFTWAREJak przywrócić system do ustawień domyślnych?

Jak przywrócić system do ustawień domyślnych?

Niekiedy już po kilku miesiącach intensywnego korzystania z komputera pojawiają się problemy. Jeśli komputer działa coraz wolniej, zawiesza się lub samoistnie wyłącza psując zabawę lub wielogodzinny efekt pracy, zazwyczaj decydujemy się na ponowną instalację systemu operacyjnego. Niestety zazwyczaj trwa to bardzo długo. Czy jest na to prostszy i co najważniejsze, szybszy sposób?

 

Na szczęście jest jeden, niezwykle prosty i szybki sposób. Za pomocą programu RefreshPC nawet początkujący i niedoświadczeni użytkownicy, przy zachowaniu kilku ważnych zasad poradzą sobie z odświeżeniem systemu i przywróceniem go do ustawień fabrycznych bez konieczności reinstalacji, która zazwyczaj jest czasochłonna i dla niektórych dość skomplikowana.

 

Każdy doświadczony użytkownik komputera z przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem doskonale wie, że niekiedy system działa świetnie przez rok lub więcej, innym razem już po kilku miesiącach intensywnej pracy, instalacji i deinstalacji programów etc. komputer zaczyna grymasić. Wolne uruchamianie, problemy z rozruchem i stabilnością, zawieszanie się, restartowanie etc. – to główne objawy problemów z systemem. Co prawda najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się być instalacja świeżej kopii systemu operacyjnego Windows, ale nie zawsze jest to możliwe. W takich chwilach receptą jest narzędzie RefreshPC.

 

Jak przywrócić system do ustawień domyślnych? - zdjęcie

 

W najnowszej odsłonie programu, który swoją premierę miał już jakiś czas temu, producenci poprawili przede wszystkim problem z rozpoznawaniem programu przez oprogramowanie antywirusowe. Poprzednia wersja była identyfikowana przez programy zabezpieczające, jako szkodliwe oprogramowanie – w najnowszej wersji RefreshPC 2.0 nie doświadczymy tego problemu.

 

Program RefreshPC przywraca wszystkie aktywne usługi systemowe oraz wpisy do rejestru do ustawień fabrycznych. Oprócz tego, narzędzie szczegółowo oczyszcza katalogi tymczasowe oraz pliki Prefetch, co z kolei mocno usprawnia ogólną wydajność oraz stabilność systemu. To idealne rozwiązanie, gdy system ulegnie uszkodzeniu lub w momencie, gdy chcemy go odświeżyć bez konieczności ponownej instalacji Windowsa, np. gdy nie posiadamy płyty instalacyjnej, nie mamy czasu na cały proces instalacji lub nie chcemy stracić ważnych danych.

 

Kolejną zaletą programu jest bardzo prosty i czytelny interfejs. Do dyspozycji mamy praktycznie jedną funkcję, więc pomyłka praktycznie nie wchodzi w grę. Co więcej, RefreshPC przy odświeżaniu systemu nie ingeruje w pliki użytkownika ani zainstalowane na dyskach oprogramowanie – jedynym celem są wpisy w rejestrze i usługach systemowych. Niestety wraz z zaletami w parze idą wady. Paradoksalnie, minusem programu może być jego prostota, gdyż użytkownik nie ma dostępu do żadnych informacji dotyczących zmian, jakie poczynił.

 

Zanim rozpoczniemy pracę z RefreshPC warto wykonać kopię bezpieczeństwa systemu z punktem przywracania, co zresztą proponuje sam program przed pierwszym uruchomieniem. Pamiętajmy jednak, że narzędzie nie naprawi wszystkich problemów z komputerem, a jedynie usprawni jego działanie. Najlepszym sposobem na zupełnie odświeżenie komputera nadal jest reinstalacja systemu. Pamiętajmy również, aby systematycznie utrzymywać komputer w dobrej kondycji – usuwajmy zbędne pliki i programy, nie instalujmy zbędnych aplikacji, uważajmy na złośliwe oprogramowanie etc.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: