SOFTWAREJak sformatować Windows 7?

Jak sformatować Windows 7?

Formatowanie dysku i reinstalacja systemu to dla wielu osób, które nie mają doświadczenia z komputerami wyczyn prawie niemożliwy. Prawie, gdyż wystarczy odpowiednie przygotowanie i spora doza uwagi, aby formatowanie dysku nie było problemem. Sprawdźmy więc jak to zrobić.

O ile formatowanie dysku lub partycji, na której nie znajduje się system nie jest problemem i wiąże się przede wszystkim z usunięciem zapisanych danych, tak formatowanie dysku systemowego musi wiązać się z reinstalacją systemu operacyjnego. Na początku warto zrobić kopię zapasową wszystkich plików, których nie chcemy kasować tj. zdjęć, dokumentów, filmów, zapisanych stanów gier itp. Następnie przygotowujemy płytę z systemem Windows 7 i wkładamy ją do napędu, a następnie ponownie uruchamiamy komputer.

Tuż po uruchomieniu na ekranie powinien pojawić się komunikat informujący o tym, że naciśnięcie dowolnego klawisza uruchomi bootowanie z płyty CD lub DVD. Komunikat ten pojawi się w języku polskim lub angielskim. Jeśli taki komunikat się nie wyświetla i komputer uruchamia się tak jak zawsze, musimy zmienić konfigurację kolejności bootwania w biosie płyty głównej. W takim przypadku znów ponownie uruchamiamy komputer i przechodzimy do ustawień systemu BIOS. W większości przypadków należy nacisnąć klawisz F1 lub Delete na klawiaturze. Jeśli te klawisze nie działają – na ekranie nic się nie dzieje – musimy zajrzeć do instrukcji obsługi płyty głównej.

Jak sformatować Windows 7? - zdjęcie

Po wejściu do menu BIOS przechodzimy do funkcji o nazwie „First Boot Device”, „Boot Device Priority” lub innej, zawierającej w swojej nazwie słowo „Boot”. Po wejściu w opcję ustalania priorytetu bootowania, pojawi się numerowana lista urządzeń – na pierwszym miejscu powinien pojawić się ten napęd, w którym znajduje się płyta instalacyjna z systemem Windows 7. Po wybraniu odpowiednich opcji naciskamy klawisz F10 lub wybieramy opcję „Save & Exit”. Po wyjściu z menu, komputer uruchomi się ponownie, a wtedy na ekranie powinna pojawić się wspomniana na początku opcja uruchamiania bootowania z płyty CD lub DVD po naciśnięciu dowolnego klawisza.

Po rozpoczęciu instalacji systemu operacyjnego Windows 7 rozpocznie się proces ładowania plików, który może potrwać kilka minut. Po przejściu przez kilka opisanych kroków instalacji przejdziemy do momentu, który jest decydujący. Po pierwsze, pamiętajmy, aby wybrać opcję niestandardowej instalacji! Tylko w takim przypadku będziemy mieć możliwość sformatowania partycji systemowej z możliwością instalacji świeżej kopii systemu operacyjnego Windows.

W następnym kroku wybieramy partycję, na której chcemy zainstalować system. Należy wybrać tę partycję, na której znajdowała się stara wersja systemu! W następnym kroku klikamy na zaawansowane opcje dysku, a następnie usuwamy partycję – wszystkie pliki na niej zapisane, wraz z systemem operacyjnym zostaną bezpowrotnie skasowane. W kolejnym kroku wybieramy opcję tworzenia nowej partycji – „Nowy” – a następnie wpisujemy jej wielkość w MB – możemy wpisać wartość, która została uwolniona przy kasowaniu partycji systemowej. Operację potwierdzamy klikając przycisk „Zastosuj”. Należy pamiętać, że od 8 do 16 MB zawsze zostaje niezagospodarowana – to bufor dysku. Teraz zaznaczamy przed chwilą utworzoną partycję i klikamy opcję „Formatuj” uważając, aby przez pomyłkę nie sformatować innego dysku lokalnego. Po wybraniu odpowiedniej pozycji klikamy na „Dalej”, aby przejść do właściwego procesu instalacji systemu Windows 7.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: