SOFTWAREJak wyczyścić rejestr?

Jak wyczyścić rejestr?

Rejestr systemu operacyjnego Windows to swoista baza danych, gdzie zapisane są informacje konfiguracyjne oraz ustawienia dotyczące zarówno użytkowników, jak również urządzeń, podpiętych do naszego komputera oraz wszystkich zainstalowanych gier i programów. Z racji częstej zmiany konfiguracji tak sprzętu, jak i oprogramowania, następują częste zmiany wpisów w rejestrze. Po pewnym czasie robi się tam niemały bałagan, który warto co pewien okres posprzątać. W jaki sposób najprościej wyczyścić rejestr? O tym w dalszej części tekstu.

 

 

Czyszczenie rejestru możemy wykonać manualnie. Jest to jednak dość skomplikowane i wiąże się z możliwością utraty ważnych danych, a nawet uszkodzeniem systemu. Na rynku jest kilka prostych w użyciu, darmowych aplikacji, które całą operację czyszczenia rejestru wykonają praktycznie za nas. Do tego jest to dość bezpieczny proces. Jednym z najlepszych tego typu programów z pewnością będzie CCleaner.

CCleaner możecie pobrać TUTAJ. Po jego zainstalowaniu, w panelu głównym wybieramy opcję REJESTR. Zostajemy przeniesieni do odpowiedniego okna. Na dole ekranu znajdują się dwa przyciski.

 

Jak wyczyścić rejestr? - zdjęcie

 

Wśród nich Skanuj by znaleźć problemy. Po kliknięciu rozpoczyna się skanowanie rejestru w poszukiwaniu zbędnych wpisów. Po zakończeniu skanowania należy kliknąć przycisk Napraw zaznaczone problemy. Zaraz po tym zostaniemy zapytani, czy chcemy zrobić kopię zapasową obecnego rejestru. Warto to wykonać w razie błędów, które mogą się pojawić po wyczyszczeniu.

 

Jak wyczyścić rejestr? - zdjęcie 2

 

Po utworzeniu i zapisaniu kopii zapasowej, raz jeszcze klikamy w Napraw wszystkie zaznaczone problemy i gotowe. Nasz rejestr został właśnie wyczyszczony!

 

Jak wyczyścić rejestr? - zdjęcie 3

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: