SOFTWAREJak wykorzystać pamięć USB? Cz.3

Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.3

Przed nami kolejna część z propozycjami na alternatywne wykorzystanie pamięci USB. Obecnie ich popularność sprawia, że praktycznie każdy ma przynajmniej jedną pamięć USB o pojemności 2, 4 lub 8 GB – ich ceny są na tyle niskie, że warto zainwestować. Warto pamiętać, że pendrive’y to nie tylko magazyny danych, ale również przydatne gadżety i narzędzia. Sprawdźmy, co jeszcze możemy z nimi zrobić.

W poprzednich częściach (Cz.1 oraz Cz.2) pisaliśmy między innymi o możliwości zapisania systemu operacyjnego Linux na pamięci USB, wykorzystania jej jako dodatkową pamięć operacyjną itp. Dziś zaproponujemy kolejne rozwiązania zaczynając od zaszyfrowanego magazynu danych.

Zaszyfrowany magazyn danych na poufne pliki i dokumenty

Każdy ma na komputerze foldery, pliki czy dokumenty, które chce ochronić przed wścibskimi współużytkownikami komputera. Co prawda możemy ukryć folder (Jak ukryć foldery za pomocą programu SecretFolder? oraz Jak stworzyć niewidzialny folder w systemie Windows?) lub zaszyfrować dowolny element zapisany na dysku twardym (Jak zaszyfrować poufne pliki i bezpiecznie przechowywać hasła?), ale najwygodniejszą formą jest… zabranie plików ze sobą. Jeśli dodatkowo zastosujemy odpowiednie szyfrowanie, bezpieczeństwo danych będzie na najwyższym poziomie. Po zakończeniu pracy, po prostu zapisujemy wszystko i wyjmujemy pamięć z komputera. Możemy również dodatkowo zaszyfrować klucz USB na przykład za pomocą systemowego BitLockera.

Automatyczna synchronizacja danych za pomocą pamięci USB

Kolejnym ciekawym zastosowaniem dla pamięci USB może być narzędzie synchronizujące. Zazwyczaj większość użytkowników korzysta z tradycyjnych, ręcznych sposobów synchronizacji – po podłączeniu pamięci USB przenosi zapisane na niej pliki na komputer za pomocą techniki kopiuj-wklej lub za pomocą przeciągania myszką. Jeśli codziennie musimy kilka razy przenosić zapisane na pamięci USB pliki (np. dokumenty zapisane w pracy lub szkole/na uczelni), z pewnością przyda się opcja automatycznej synchronizacji. W takim przypadku wystarczy podłączyć pamięć USB do komputera i zająć się czymś innym, za cała zawartość zostanie automatycznie zsynchronizowana z zawartością zapisaną na dysku komputera. Co prawda niezbędny jest do tego specjalny program, ale po jego instalacji uzyskamy komfort podobny do tego, jaki odczuwamy przy korzystaniu np. z foldera Dropbox – pliki wrzucone do folderu Dropbox na jednym komputerze po synchronizacji są dostępne na innym zalogowanym na to samo konto urządzeniu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: