INTERNETJak zainstalować i skonfigurować router?

Jak zainstalować i skonfigurować router?

Obecnie popularność Internetu, i co równie ważne, urządzeń, które z Internetu korzystają jest ogromne. Jeśli posiadamy stałe łącze w domu i korzysta z niego tylko komputer (za pośrednictwem kabla sieciowego), ale chcielibyśmy podłączyć również telewizor, smartfony, tablety i notebooki, powinniśmy wyposażyć się w bezprzewodowy router, który bez problemu obsłuży wszystkie urządzenia bezprzewodowe w domu. Jak zainstalować i konfigurować taki router?

Jeśli wyposażymy się w nowoczesne urządzenie konfiguracja nie powinna przysporzyć problemu. Samo podłączenie routera i skonfigurowanie potrwa kilka, co najwyżej kilkanaście minut. Wystarczy postępować zgodnie z odpowiednimi zasadami i w odpowiedniej kolejności pamiętając o tym, aby na każdym kroku zmieniać domyślne hasła na swoje – to bardzo ważne pod względem bezpieczeństwa i prywatności.

W pierwszej kolejności po wyjęciu routera z opakowania, warto zapoznać się z instrukcją obsługi, która krok po kroku opisuje wszystkie procesy związane z konfiguracją i instalacją urządzenia. Jeśli takiej instrukcji nie ma lub jest ona w obcym języku, warto postępować według określonych kroków. W pierwszej kolejności należy podłączyć router do zasilania – najlepiej w bliskiej odległości od kabla sieciowego, który do tej pory podłączony był do komputera. Oprócz tego warto pamiętać, aby router bezprzewodowy stawiać w odległości co najmniej kilkunastu centymetrów od dużych metalowych powierzchni, które mogą zakłócać sygnał WiFi. Nie należy routera chować do szafki, stawiać za szafą itp. Najlepiej, jeśli pomiędzy urządzeniami, które chcemy podłączyć a routerem będzie jak najmniej przeszkód.

Jak zainstalować i skonfigurować router? - zdjęcie

W następnym kroku podłączamy do routera kabel sieciowy, czyli ten, który do tej pory dostarczał Internet bezpośrednio do komputera. Należy zwrócić uwagę na to, do którego gniazda wkładamy kabel – wejść jest zazwyczaj kilka i należy wybrać to, które jest podpisane jako „Internet” lub „WAN”. Zazwyczaj jest ono specjalnie oznaczone i różni się od pozostałych. Kiedy już mamy wpięty kabel od Internetu, możemy podpiąć router do komputera PC, lub laptopa za pomocą dodatkowego kabla sieciowego. Jeśli jednak chcemy podłączyć tylko laptopa lub wolimy skorzystać z połączenia bezprzewodowego, wystarczy włączyć urządzenie główne.

Po włączeniu obu urządzeń oraz wzajemnym połączeniu za pomocą kabli sieciowych, połączenie z siecią nastąpi automatycznie. W przypadku połączenia przez WiFi, musimy znaleźć nasz router na liście – najczęściej jego nazwa będzie identyczna z nazwą samego urządzenia, a połączenie nie będzie zabezpieczone hasłem. Po dokonaniu połączenia należy sprawdzić, czy Internet działa oraz czy jego prędkość jest zgodna z tym, co ma oferować dostawca. Należy pamiętać, że podłączenie kilku urządzeń jednocześnie oraz aktywne korzystanie (pobieranie plików, przeglądanie stron itp.) wpływa na prędkość transferu na poszczególnych urządzeniach.

Po połączeniu się z Internetem musimy pamiętać o ZMIANIE HASŁA oraz NAZWY ROUTERA. Jest to bardzo ważne, gdyż nowy router kupiony w sklepie nie jest zabezpieczony hasłem lub jego hasło oraz nazwa jest domyślna, a to oznacza, że praktycznie każdy może połączyć się z naszym urządzeniem i korzystać z Internetu np. sąsiad, który jest w zasięgu sieci WiFi. Co więcej, dostęp do ustawień routera to bardzo krótka droga do dostępu do naszego komputera, a przecież na dyskach mamy zapisane ważne hasła do kont pocztowych, dokumenty itp. Aby to zrobić, należy przejść do ustawień routera oraz zmienić domyślną nazwę oraz hasło. W tym celu otwieramy przeglądarkę internetową i wpisujemy 192.168.1.1. Po chwili wyskoczy informacja z prośbą o podanie hasła dostępu oraz loginu – najczęściej jest to słowo „admin”. Jeśli dane nie zgadzają się, należy skorzystać z instrukcji obsługi lub udać się na stronę producenta routera – tam znajdują się wszystkie informacje niezbędne do pierwszego logowania. Następnie odszukujemy opcje odpowiedzialne za zmianę hasła oraz nazwy, która od tej pory będzie widoczna na liście sieci w zasięgu WiFi. Należy zmienić WSZYSTKIE domyślne nazwy takie jak „admin” oraz nazwy zawierające markę i model routera.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: