SOFTWAREJak zarządzać sterownikami w systemie Windows?

Jak zarządzać sterownikami w systemie Windows?

Zazwyczaj początkujący użytkownicy korzystają z systemowego Menadżera urządzeń, jeśli chcą sprawdzić jakie podzespoły są zainstalowane w komputerze. Niestety jeśli wymagamy nieco większej dawki informacji, musimy skorzystać z zaawansowanych rozwiązań. Jest jednak dość proste w obsłudze i bardzo funkcjonalne narzędzie, które rozwiąże wszystkie problemy i wątpliwości.

Mowa tu o programie ServiWin, czyli w pełni darmowym oraz bardzo prostym w obsłudze programie, który dokonuje analizy całego systemu i komputera zbierając wszystkie informacje na jego temat, a następnie wyświetla je w bardzo przystępny i czytelny sposób. Są to dane na temat firmy, modelu, wersji, nazwie produktu, dacie zainstalowania sterownika etc. Z podstawowych funkcji skorzystają początkujący użytkownicy, ale ci zaawansowani z pewnością docenią inne dodatki. Chodzi na przykład o możliwość wstrzymania dowolnego procesu związanego z uszkodzonym lub wadliwym sterownikiem. Należy także zaznaczyć, że program ServiWin udostępniany jest w formie portable, dzięki czemu możemy go zapisać w dowolnym miejscu, a następnie skorzystać z niego w przypadku awarii komputera.

Rzecz jasna program jest bardzo niewielki i po pobraniu zajmuje kilkaset KB. Po ściągnięciu uruchamiamy ServiWin klikając dwukrotnie na plik ServiWin.exe. Warto zaznaczyć, że pierwsze uruchomienie programu może trwać dłuższą chwilę – narzędzie skanuje komputer w poszukiwaniu wszystkich sterowników i urządzeń. W trybie domyślnym, program wyświetla listę sterowników, ale po naciśnięciu klawisza F8 możemy przełączyć się na widok listy serwisów. Aby powrócić do sterowników, naciskamy F7.

Jak zarządzać sterownikami w systemie Windows? - zdjęcie

ServiWin wyświetlając listę serwisów korzysta z czytelnych oznaczeń kolorami. Dla przykładu proces zaznaczony na niebiesko oznacza, że jest w danej chwili aktywny, natomiast kolor czerwony oznacza, że dany proces jest w danym momencie wyłączony itp. Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią możliwość wyłączenia dowolnego procesu. W tym celu należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na konkretnej pozycji, a następnie z menu kontekstowego wybrać odpowiednią opcję.

Jak zarządzać sterownikami w systemie Windows? - zdjęcie 2

Kolejną godną uwagi funkcją jest możliwość wyszukania dowolnych sterowników w sieci. Aby to zrobić, klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranej pozycji, a następnie z menu wybieramy opcję „Google Search – Executable name” lub „Google Search – Service name”. Po chwili uruchomi się preferowana przeglądarka internetowa z otwartą stroną pobierania sterownika.

Jak zarządzać sterownikami w systemie Windows? - zdjęcie 3

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: