INTERNETJak zwiększyć zasięg WiFi

Jak zwiększyć zasięg WiFi

Obecnie niemal wszyscy mający dostęp do Internetu, korzystają głównie z sieci bezprzewodowych WiFi. Jest to niezwykle wygodny sposób na łączenie się z Internetem, gdyż nie potrzebujemy kabli. Nowoczesne routery WiFi zapewniają zaś ogromną przepustowość danych, więc z powodzeniem sprawdzają się również przy pobieraniu bardzo dużych plików oraz streamowaniu pakietów audio-video. Jednak zdarza się, że zasięg sieci WiFi, w której się znajdujemy (w domu czy w pracy) nie w każdym pomieszczeniu jest wystarczający. Co zrobić, by go wzmocnić? O tym dowiecie się z poniższego tekstu.

 

Jak zwiększyć zasięg WiFi - zdjęcie

 

Zmiana położenia routera

To chyba najprostszy sposób, w jaki możemy wzmocnić sygnał domowej sieci WiFi. Czasem warto spróbować pokombinować z położeniem naszego routera i znaleźć dla niego optymalne miejsce. Miejsce, z którego zasięg sieci będzie się mniej więcej równomiernie rozchodził po całym domu, a my uzyskamy dostęp do Internetu nawet w najodleglejszym kącie. Niestety czasem zdarza się, że nie mamy możliwości przeniesienia routera w inne miejsce z różnych względów. Co wtedy?

 

Jak zwiększyć zasięg WiFi - zdjęcie 2

 

Kupujemy antenę o większym zysku energetycznym

Większość współczesnych routerów domowych wyposażona jest w dokręcaną antenę (czasem dwie lub nawet trzy). Każda z tych anten ma określoną moc. Aby poprawić zasięg sieci WiFi w domy czasem wystarczy po prostu wymienić taką antenę na mocniejszą. Większość producentów routerów posiada w swojej ofercie anteny akcesoryjne. Ich ceny nie są wygórowane (od kilku do maksymalnie kilkudziesięciu złotych). Wymiana takiej anteny jest banalnie prosta i nie wymaga dodatkowej konfiguracji naszego sprzętu. Po prostu wykręcamy starą antenę i wkręcamy nową. Jeśli jednak to też będzie za mało, to proponujemy...

 

Jak zwiększyć zasięg WiFi - zdjęcie 3

 

Zakup access pointa

Punkty dostępowe, czyli access pointy swoim wyglądem przypominają routery. Spełniają zresztą podobną rolę - przesyłają sygnał WiFi i umożliwiają podłączenie dodatkowych kabli Ethernet. Po zakupie takiego access pointa (ceny rozpoczynają się od około 30-40zł) należy go połączyć standardowym kablem Ethernet, tzw. skrętkę z naszym routerem. Pamiętajcie, aby zaopatrzyć się w odpowiednio długi kable (cena kabla to około 1,5zł za metr) tak, by nasz access point znajdował się odpowiednio daleko, dając możliwość korzystania z mocnego sygnału WiFi użytkownikom znajdującym się w pomieszczeniach, gdzie do tej pory sygnał był słaby, lub w ogóle niedostępny. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność przeciągania kabla czasem przez kilka pomieszczeń, co wiąże się z wierceniem dziur w ścianach lub koniecznością dokupowania dodatkowych listew ozdobnych, które przykryją wspomniany kabel. Rozwiązanie do jednak bardzo dobrze sprawdza się w budynkach kilkupiętrowych. Gdzie router znajduje się na jednej kondygnacji, a access point podłączony jest na przykład piętro wyżej.

 

Jak zwiększyć zasięg WiFi - zdjęcie 4

 

Wzmacniacz sygnału

W mniejszych lokalach jednokondygnacyjnych znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup bezprzewodowego wzmacniacza sygnały, czyli tzw. repeatera. Urządzenie to podłączamy zazwyczaj bezpośrednio do gniazdka zasilania 230V. Łączy się ono bezprzewodowo z naszym routerem, jednocześnie wzmacniając jego sygnał i przekazując go dalej w miejsca, gdzie do tej pory był słaby lub w ogóle niedostępny. Na plus możemy tutaj zaliczyć przede wszystkim niewielkie rozmiary, dość dobre wzmocnienie sygnału (w zależności od zastosowanego modelu) oraz brak kabli.

 

Jak zwiększyć zasięg WiFi - zdjęcie 5

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: