SOFTWAREKoniec wsparcia dla Windows XP – jak zabezpieczyć komputer?

Koniec wsparcia dla Windows XP – jak zabezpieczyć komputer?

Już od jakiegoś czasu Microsoft przypominał, że wkrótce zakończy całkowicie wsparcie dla systemu operacyjnego Windows XP. Użytkownicy zazwyczaj nie zwracali na to uwagi myśląc, że „jakoś to będzie”. Niestety ta chwila nadchodzi wielkimi krokami. Dokładnie 8 marca Microsoft zakończy wsparcie dla Windowsa XP, a co za tym idzie użytkownicy nie dostaną żadnych aktualizacji, łatek, dodatkowych zabezpieczeń itp. Czy można sobie z tym poradzić?

Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana systemu na nowszy, najlepiej Windows 7 lub Windows 8, a jeśli nie możemy pozwolić sobie na nowy oryginalny system, możemy skorzystać z darmowej dystrybucji Linuxa. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na zmianę systemu. Co więc zrobić, aby po zakończeniu wsparcia przez Microsoft zachować bezpieczeństwo plików oraz prywatnych danych?

Przy zachowaniu kilku zasad oraz pogodzeniu się z ustępstwami oraz ograniczeniami, możemy przetrwać bez wsparcia oraz aktualizacji jeszcze przez pewien czas. Nie zalecamy jednak korzystania z tego systemu przez dłuższy okres czasy, gdyż nowe zagrożenia z pewnością będą wykorzystywały pojawiające się luki w systemie oraz oprogramowaniu w Windows XP.

 

Koniec wsparcia dla Windows XP – jak zabezpieczyć komputer? - zdjęciePo pierwsze konieczne jest zainstalowanie kompletnego pakietu antywirusowego wraz z zaporą ogniową (firewall). Pamiętajmy, że rozwiązania zastosowane w systemie Windows XP przestaną być aktualizowane, a to oznacza, że zapora systemowa nie będzie w stanie identyfikować i odpierać ataków przez nowe zagrożenia panujące w sieci. Rzecz jasna nie musimy decydować się na płatne rozwiązania, gdyż darmowe alternatywy cieszą się bardzo dużym zaufaniem. Propozycje tego typu programów znajdziecie w naszych działach: Pakiety zabezpieczające, Programy antywirusowe, Firewall.

Kolejnym krokiem powinny być aktualizacje. Jeśli do tej pory nie pobraliśmy najnowszych aktualizacji do systemu Windows XP, powinniśmy to bezwzględnie uczynić. Co więcej, po zakończeniu wsparcia powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na aktualizacje oprogramowania (nie tylko antywirusowego, ale wszystkich programów zainstalowanych na dysku) oraz aktualizację sterowników podzespołów. Aktualizujmy przede wszystkim programy, które łączą się bezpośrednio z Internetem. Chodzi głównie o przeglądarki internetowe, programy pocztowe oraz komunikatory.

Jeśli już mowa o przeglądarce internetowej, jeśli do tej pory korzystaliśmy z Internet Explorer, powinniśmy po zakończeniu wsparcia przenieść się na Mozillę Firefox, Operę lub Google Chrome. Powód? Otóż Internet Explorer dla Windows XP, podobnie jak cały system, nie będzie już aktualizowany i łatany przez Microsoft. Jeśli korzystamy już z innej przeglądarki, ograniczmy obecność wtyczek i dodatków. Wiele ataków odbywa się przez wtyczki rozszerzające możliwości przeglądarek internetowych. W związku z tym zostawmy tylko niezbędne wtyczki, lub pozbądźmy się wszystkich, jeśli z żadnej nie korzystamy.

Zakończenie wsparcia dla Windows XP po 12 latach od premiery nie oznacza, że system będzie całkowicie bezużyteczny. Musimy jednak pamiętać, że z biegiem czasu w ślady Microsoftu pójdą również inni producenci oprogramowania, a co za tym idzie przestaną pojawiać się aktualizacje pod ten system. W związku z tym powyższe rozwiązania są raczej tymczasowe – prędzej czy później użytkownicy XP-eka będą musieli zmienić system na nowszy lub darmowy Linuks.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Koniec wsparcia dla Windows XP – jak zabezpieczyć komputer?

  • ~ Vexo Mam małe pytanie :)Czy lepiej kupić windows'a7 czy w wziąść tego darmowego Linuks'a?

PARTNERZY SERWISU: