SOFTWAREJak zmienić wielkość partycji nie instalując dodatkowych programów?

Jak zmienić wielkość partycji nie instalując dodatkowych programów?

Większość użytkowników uważa, że chcąc zmienić wielkość partycji na dysku twardym musi albo instalować system od nowa, albo zastosować specjalne oprogramowanie, w wielu przypadkach płatne. Nic bardziej mylnego! Narzędzie do zmiany wielkości partycji na dysku jest ukryte w systemie operacyjnym Windows 7.

Aby zmienić wielkość partycji na dysku twardym, przechodzimy do Menu Start, wybieramy Panel sterowania, a następnie w polu wyszukiwania wpisujemy partycja i naciskamy klawisz Enter. Po chwili pojawi się odpowiednia propozycja – Narzędzia administracyjne: Utwórz i sformatuj partycje dysku twardego. Należy uruchomić to narzędzie.

Jak zmienić wielkość partycji nie instalując dodatkowych programów? - zdjęcie

Po krótkiej chwili pojawi się okno Zarządzania dyskami. Teraz, jeśli chcemy zmienić rozmiar jakiejś partycji, wystarczy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy, a następnie z menu kontekstowego wybrać odpowiednią opcję. Po wybraniu opcji, system sprawdzi możliwość zmiany rozmiaru, a następnie wyświetli okno, w którym możemy wpisać nowe parametry. Jeśli posiadamy partycję np. 80 GB (ponad 76 GB użytkowych), i mamy około 41 GB wolnego miejsca, możemy wybraną partycję zmniejszyć o taką wartość, zaś z nowo utworzonego wolnego miejsca w późniejszym etapie utworzyć nową partycję lub dodać wolne miejsce do innej partycji.

Jak zmienić wielkość partycji nie instalując dodatkowych programów? - zdjęcie 2

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: