SOFTWAREPorada dla zaawansowanych: Jak dodać funkcję oczyszczania dysku do menu kontekstowego?

Porada dla zaawansowanych: Jak dodać funkcję oczyszczania dysku do menu kontekstowego?

Jeśli intensywnie korzystamy z komputera, instalujemy dużo programów, spędzamy mnóstwo czasu w internecie itp. po pewnym czasie na dysku gromadzą się różnego rodzaju pliki i śmieci. Warto regularnie przeprowadzać czyszczenie partycji, dlatego też warto tę funkcję dodać do podręcznego menu kontekstowego. Wyjaśniamy, jak to zrobić.

W pierwszej kolejności przechodzimy do Menu Start, a następnie wpisujemy regedit i naciskamy klawisz Enter. Następnie w Edytorze rejestru systemowego przechodzimy do klucza:

 HKEY_CLASSES_ROOT\Drive\shellNastępnie na pozycji shell klikamy prawym przyciskiem myszy z menu kontekstowego wybieramy Nowy → Klucz i nadajemy mu nazwę diskcleanup. Następnie po prawej stronie klikamy dwukrotnie na (Domyślna) i w nowym okienku wpisujemy Oczyszczanie dysku.W następnym kroku klikamy prawym przyciskiem myszy na utworzonym kluczu diskcleanup, z menu kontekstowego wybieramy Nowy → Klucz i nazywamy go command. Następnie klikamy dwukrotnie na wartość (Domyślna) i zmieniamy wartość na cleanmgr.exe /d %1.Po wprowadzeniu wszystkich zmian zamykamy Edytor rejestru systemowego i przechodzimy do Komputera. Od teraz w menu kontekstowym każdej partycji pojawi się opcja Oczyszczanie dysku.

2+2=
WSZYSTKIE KOMENTARZE
  • ~ markus Działa ok