SOFTWAREJak nagrać płytę bootowalną?

Jak nagrać płytę bootowalną?

Płyta bootowalna to taka płyta, która uruchamia się zaraz po włożeniu jej do napędu CD/DVD naszego komputera. Najczęściej płyty bootowalne przydają się podczas instalacji systemu operacyjnego. Po włożeniu takiej płyty, program instalacyjny odpala się automatycznie bez konieczności ingerencji użytkownika. W dalszej części tekstu pokażemy Wam jak w prosty sposób samemu nagrać płytę bootowalną.

 

 

Jak nagrać płytę bootowalną? - zdjęcie

 

Na początek potrzebować będziemy odpowiedniego programy. My polecamy tutaj Easy CD Creator. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu z menu FILE wybieramy New CD Project i uruchamiamy opcję Bootable CD.

 

Teraz czas na określenie sposobu emulacji przy staracie komputera z płyty CD. Do wyboru mamy dyskietkę 1,44MB, 2,88MB, dysk twardy lub brak emulacji.

Możemy wybrać pierwszą opcję (DYSKIETKA 1,44MB) - zaznaczamy pole Bootable CD Floppy Disk Emulation 1.44MB. Kolejno włączamy opcję Generate Image from Floppy. Resztę pól pozostawiamy bez zmian i klikamy OK.

 

Czas na nagranie płyty. W tym celu w głównym menu programu (górne okno) zaznaczamy i przeciągamy do prawej dolnej kolumny te pliki i katalogi, które chcemy wypalić. Warto pamiętać, że w przypadku płyty bootowalnej nie ma możliwości dogrywania plików po zakończeniu sesji. Dlatego należy nagrać wszystko za jednym razem.

Na koniec otwieramy okno właściwości kompilacji (File > Properties) i tam włączamy opcję Record using a single data track only oraz zapis w formacie Mode 1 - CDROM. Pozostaje jeszcze tylko ustawić zapis w trybie Disc-at-Once i wyłączenie opcji Allow Another Recording. Klikamy w Start Recording i gotowe. Nasza płyta bootowalna właśnie się wypala.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: