SOFTWAREBłąd e74 – jak naprawić?

Błąd e74 – jak naprawić?

Błąd E74 to zmora posiadaczy konsoli Xbox 360. Kod ten oznacza, że nasza konsola odmówiła posłuszeństwa najprawdopodobniej ze względu na pojawienie się tak zwanych zimnych lutów między układem GPU, a płytą główną. Niestety awaria ta jest niemal nie do naprawienia w warunkach domowych. Co należy zrobić, aby móc dalej korzystać z konsoli?

 

Błąd e74 – jak naprawić? - zdjęcie

 

Najwłaściwszym i tak naprawdę jedynym sposobem, który gwarantuje stuprocentową skuteczność jest oddanie konsoli do specjalistycznego serwisu, aby tam specjaliści wymienili układ na nowy, lutując go do płyty głównej. Koszt takiej naprawy w chwili obecnej nie jest wysoki i oscyluje w okolicach 100zł. Jeśli więc zależy Wam, aby Wasz Xbox 360 w dalszym ciągu dobrze służył, oddajcie go po prostu w ręce specjalisty. Niemniej jednak istnieje sposób, który może przywrócić do życia konsolę i można go zastosować w domowych warunkach. Ostrzegamy jednak, że nie gwarantujemy jego skuteczności, a wszystkie czynności wykonywane są na własne ryzyko i mogą wiązać się z trwałym uszkodzeniem Xboxa.

 

 

Błąd e74 – jak naprawić? - zdjęcie 2

 

Cały trick polega na odpowiednim podgrzaniu płyty głównej wraz z układem GPU w taki sposób, by elementy te zlutowały się na nowo. Jak to zrobić? Wystarczy, że posiadacie działający piekarnik. Na początku rozkręcamy konsolę, usuwając wszystkie zbędne elementy. Na końcu powinna nam zostać "goła" płyta główna wraz z układem GPU. Po rozkręceniu sprzętu czyścimy resztki pasty termoizolacyjnej i zabezpieczamy wszystkie kondensatory folią aluminiową. Następnie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, a płytę główną kładziemy na zwykłą blachę do pieczenia. Należy jednak zastosować dystanse między płytą, a blachą (np kilka drewnianych klocków). Do rozgrzanego piekarnika wkładamy blachę z płytą główną i "pieczemy" nie dłużej niż 8,5 minuty. Wyłączamy piekarnik, otwieramy drzwiczki i czekamy około 15 min, aby całość wystygła. W międzyczasie na pewno będzie się dało odczuć charakterystyczny zapach palonego plastiku. Nie przejmujcie się nim. Po mniej więcej godzinie składamy na nowo naszego Xboxa i podłączamy do telewizora. Jeśli wszystko zrobiliśmy według instrukcji, konsola powinna działać.

Autor

Krzysztof
2+2=

PARTNERZY SERWISU: