SOFTWAREBezpieczeństwo w sieci: Czy aktualizacje są ważne?

Bezpieczeństwo w sieci: Czy aktualizacje są ważne?

Zaczynamy z cyklem tekstów na temat bezpieczeństwa w sieci. Mimo ogromnej ilości artykułów, komunikatów i ostrzeżeń płynących niemal ze wszystkich stron, początkujący użytkownicy ciągle wpadają w różnego rodzaju kłopoty. Internet nie jest miejscem przyjaznym dla żółtodziobów, ale wystarczy kilka zasad, aby korzystanie z sieci było przyjemne i bezpieczne. Zacznijmy od podstaw, a konkretniej od aktualizacji.

 

Wśród początkujących użytkowników panuje przeświadczenie, że jakikolwiek aktualizacje programów nie są potrzebne, gdyż przynoszą co najwyżej nowe funkcje, wygląd itp. Podobnie bywa z aktualizacjami systemu operacyjnego, które są „zmorą” większości użytkowników – zajmują mnóstwo czasu, spowalniają komputer i Internet, samoczynnie restartują system. Prawda jest taka, że najczęstszą przyczyną ataków na komputer lub awarii jest przestarzałe, nieaktualizowane oprogramowanie oraz dziurawy system operacyjny.

 

Bezpieczeństwo w sieci: Czy aktualizacje są ważne? - zdjęcie

 

Nie okłamujmy się. Zarówno programy, jak i system operacyjny jest tworzony przez programistów, którzy popełniają błędy. Czasem drobne, innym razem poważne. Te błędy błyskawicznie wykorzystują hakerzy, którzy opracowują wirusy bądź sposoby, aby wykorzystując te luki w oprogramowaniu dostać się do cudzego komputera. Recepta? Aktualizacje!

 

Pamiętajmy, że aktualizacje oprócz nowych funkcjonalności, zawierają łatki, które eliminują wykryte i zgłoszone błędy w oprogramowaniu. Należy je bezwzględnie instalować, gdy tylko się pojawią. Jeśli posiadają informacje, że jest to ważna aktualizacja i zaleca się jej instalację ze względu na bezpieczeństwo, nie wahajmy się – instalujmy! Czasami kilka minut procesu instalacji pozwala uniknąć kilka godzin odzyskiwania danych czy też kilka tygodni ciężkiej pracy w postaci pracy magisterskiej, która może wyparować na skutek awarii lub ataku wirusa. 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: