SOFTWARECo to jest Steam?

Co to jest Steam?

Od kilku lat coraz większa liczba gier dostępnych w sklepach wymaga rejestracji w platformie Steam, więc warto postawić sobie pytanie: co to jest Steam? i poznać najważniejsze funkcje tej platformy. 

 

Steam to platforma założona w 2003 roku przez firmę Valve, twórców serii Half-Life, która początkowo była sklepem z cyfrowymi edycjami gier PC. Z czasem, liczba funkcji uległa znacznemu poszerzeniu, a wokół usługi zbudowała się społeczność. 

 

W swoim rdzeniu, Steam jest sklepem, w którym możemy kupować cyfrowe wersje gier oraz dodatki do nich. Usługa daje dostęp do dodatków DLC. Każda gra zakupiona za pośrednictwem Steama przypisuje się do konta użytkownika i można ją pobrać na dowolnym sprzęcie – laptopie, bądź komputerze PC.

 

Co to jest Steam? - zdjęcie

 

Steam daje dostęp do biblioteki ponad 2000 tytułów i z każdym dniem liczba produkcji rośnie. Dużą zaletą usługi są częste czasowe promocje, które pozwalają zakupić gry z kilkudziesięcioprocentowymi obniżkami. Płatność za gry dokonujemy w Euro.  Co ciekawe, by posiadać gry dodane do konta, nie trzeba wcale dokonywać płatności w sklepie. Wiele produkcji kupowanych w wersjach pudełkowych wymaga Steam do poprawnego działania. Jest tak np. z Football Manager 2014  – gra przypisuje się do konta. Ma to swoje minusy – tytułu nie można odsprzedać np. na Allegro, ale również zalety – automatyczne aktualizacje czy osiągnięcia. 

 

Co to jest Steam? - zdjęcie 2

 

Dużą zaletą Steam jest społeczność – codziennie, za pośrednictwem tej platformy gra kilka milionów osób. Część z nich wypowiada się na forum, radzi innym użytkownikom w kwestiach technicznych i stricte związanych z grami. Część graczy sprawdza się również w Warsztacie Steam, który pozwala tworzyć dodatki do gier dostępnych w platformie.  Użytkownicy mają również wpływ na gry dodawane do usługi – w ramach Steam Greenlight wybierają tytuły, które chcieliby kupić.

 

Co to jest Steam? - zdjęcie 3

 

Platforma Steam jest dostępna w postaci klienta, który należy pobrać na PC, Mac lub Linux. Za jego pośrednictwem można dodawać nowe tytuły: wystarczy wpisać kod (serial) dołączony do tradycyjnej gry pudełkowej lub kupować je w sklepie Steam. Dostęp do usługi jest możliwy również z pozycji przeglądarki – wówczas użytkownik może przeglądać sklep oraz fora. Do uruchomienia gier konieczna jest instalacja aplikacji.

 

Autor

Michał
2+2=

PARTNERZY SERWISU: