SOFTWARECzy czyszczenie rejestru systemowego ma sens?

Czy czyszczenie rejestru systemowego ma sens?

Postanowiliśmy wypowiedzieć wojnę stereotypom oraz nieprawdziwym praktykom, które zakorzeniły się w głowach wielu użytkowników komputera bez względu na wiek czy też doświadczenie. Ostatnio pisaliśmy, kiedy i czy w ogóle usuwanie sterowników przed ich aktualizacją ma sens, dziś zaś postaramy się wyjaśnić, czy czyszczenie rejestru systemowego cokolwiek daje.

Już wspominaliśmy, że na tych mitach i stereotypach zarabiają twórcy „specjalistycznych” programów np. do usuwania sterowników, optymalizacji systemu czy też czyszczenia rejestru. Co prawda w większości przypadków tego typu narzędzia są darmowe, ale niekiedy producenci okazują się bezczelni i każą sobie za te programy płacić. Niestety są one zazwyczaj niewiele warte, gdyż ich działanie niewiele daje, a co więcej wszystko możemy wykonać ręcznie w kilku prostych krokach. Podobnie jest w przypadku programów do czyszczenia rejestru systemowego.

Co prawda ręczne czyszczenie rejestru jest dość trudne i początkujący użytkownicy nie powinni się za to zabierać, ale prawdę mówiąc ten proces jest bezsensowny! Producenci programów obiecują, że po skanowaniu rejestru i usunięciu zbędnych wpisów cały komputer przyspieszy, będzie stabilny, niezawodny i w ogóle jak nowy. Czy kiedykolwiek po zastosowaniu takiego programu Wasz komputer znacząco przyspieszył i zyskał nową jakość? Nie? Więc jaki jest sens stosowania takich programów?!

 

Czy czyszczenie rejestru systemowego ma sens? - zdjęcieRejestr systemu operacyjnego Windows nie jest zwykłym katalogiem z kilkunastoma plikami. To ogromna baza danych i ustawień, zarówno wszystkich programów, jak i całego systemu operacyjnego Windows. W rejestrze zapisywane są informacje na temat wszystkich instalowanych na dysku twardym programów – po instalacji dowolnego programu, prędzej czy później w rejestrze pojawi się przynajmniej jeden wpis na jego temat. Oprócz tego system Windows może zapisywać w rejestrze charakterystyki i ustawienia programu, również te dotyczące aplikacji domyślnych, które uruchamiają się automatycznie po wybraniu konkretnej akcji. Zazwyczaj po usunięciu jakiegoś programu w rejestrze pozostaje wpis na jego temat – to nieuniknione.

Co prawda możemy czyścić rejestr usuwając te wpisy, ale jest to bezsensowne. System świetnie sobie poradzi nawet z setkami zbędnych wpisów i ich wykasowanie praktycznie nie wpłynie na wydajność całego komputera. Co więcej, wystarczy jeden błąd takiego programu do czyszczenia rejestru, aby całkowicie uszkodzić system – wtedy ratunkiem może być tylko ponowna instalacja systemu. Co więcej, jeśli nasz komputer działa wolno, niestabilnie, wyświetla błędy, zawiesza się itp. czyszczenie rejestru raczej tego nie naprawi. Wtedy niezbędna będzie ingerencja w system, usuwanie zbędnych programów, skanowanie w poszukiwaniu wirusów lub ponowna instalacja systemu. Magiczny program do czyszczenia rejestru nie naprawi nam komputera.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: