MOBILEJak i czym otworzyć plik RAW?

Jak i czym otworzyć plik RAW?

Dla wielu początkujących użytkowników jedynym słusznym formatem zdjęć jest oczywiście JPG. To oczywiście najpopularniejszy format, jednak jego specyfika sprawia, że jakość zdjęć jest mocno ograniczona. Alternatywą jest surowy format RAW oferowany przez zaawansowane aparaty cyfrowe.

Niestety problemem formatu RAW jest niezgodność z najpopularniejszymi programami do przeglądania zdjęć, co znacząco utrudnia korzystanie z aparatu. Do otwarcia lub konwersji plików RAW niezbędny jest zaawansowany program, na przykład Photoshop , choć rozwiązanie to nie należy ani do prostych, ani do tanich. Na szczęście istnieją programy, które umożliwiają wyświetlenie obrazów zapisanych w formacie RAW.

Jak i czym otworzyć plik RAW? - zdjęcie

Przykładem takiego programu jest Raw Therapee. To prosta w obsłudze aplikacja, której głównym zadaniem jest odczyt oraz wywoływanie plików RAW. Co więcej, użytkownik może zapisać zdjęcie w innym, odczytywalnym na każdym urządzenie formacie (8 bit), PNG (8 lub 16 bit) i TIFF (8 lub 16 bit). Aplikacja posiada zaawansowany 96-bitowy silnik, dzięki czemu nie ma negatywnego wpływu na jakość obrazu. Co więcej, użytkownik może poddać obraz podstawowej obróbce graficznej polegającej na redukcji szumów czy zastosowaniu efektów typu tone mapping, które nadają efekt podobny do zdjęć HDR.

Oczywiście nie musimy korzystać z wbudowanego edytora, tylko dokonać konwersji na inny format i skorzystać z innego, bezpłatnego programu do edycji zdjęć. Obsługa programu jest bardzo prosta, zaś odtworzenie pliku RAW ogranicza się do instalacji programu Raw Therapee oraz kliknięcia dwukrotnie lewym przyciskiem myszy na pliku. Należy jednak pamiętać, że operacje na tego typu plikach w zależności od mocy obliczeniowej komputera mogą trwać nawet kilka minut.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: