MOBILEIle pamięci RAM w telefonie?

Ile pamięci RAM w telefonie?

Jakiś czas temu wydajność smartfonów zaczęła być priorytetem dla producentów. Mocne procesory, dużo pamięci RAM, świetna grafika i wyświetlacze – nawet komputery na papierze wyglądają mizernie. Ale czy ta pogoń ma sens? Ile pamięci RAM w telefonie jest potrzebna w zależności od zastosowania?

 

Jeszcze jakiś czas temu szczytem luksusu i pożądania były smartfony z 1 GB pamięci operacyjnej RAM. Tyle wystarczyło, aby swobodnie i komfortowo korzystać z aplikacji, tj. przeglądarki internetowej, serwisów społecznościowych czy też gier. Niestety aplikacje się rozwijają, a w związku z tym rosną ich wymagania na zasoby systemowe, między innymi na ilość pamięci RAM.

 

2 GB – totalne minimum?

Aby korzystanie ze smartfona było komfortowe, należy wybrać model z co najmniej 2 GB pamięci operacyjnej RAM. Tyle wystarczy, aby przeglądać internet, korzystać z serwisów społecznościowych i uruchamiać prostsze gry. Należy jednak pamiętać, że po uruchomieniu wielu aplikacji jednocześnie, system może reagować ze sporym opóźnieniem.

 

Ile pamięci RAM w telefonie? - zdjęcie

 

3 GB – za mało do pełni szczęścia?

Dla nieco bardziej wymagających, którzy raczej nie przepadają za mobilnymi grami, ale chcą korzystać z wielu aplikacji jednocześnie bez żadnych problemów z wydajnością, powinni zdecydować się na model z co najmniej 3 GB pamięci operacyjnej RAM.

 

4 GB – optymalnie i przyszłościowo!

Obecnie optymalnym wyborem będzie smartfon z pamięcią 4 GB. Jakiś czas temu modele z taką pamięcią były drogie, dziś zaś już na średniej półce cenowej znajdziemy wiele ciekawych propozycji. W tym przypadku zarówno osoby potrzebujące wydajności w wielu aplikacjach jak przeglądarki z wieloma aktywnymi zakładkami, aplikacje społecznościowe, edytory zdjęć itp. a jednocześnie chcą komfortowo grać w nawet wymagające gry, będą w pełni zadowolone.

 

6 GB i więcej – czy to ma sens?

 

Teoretycznie tak, gdyż pamięci RAM nigdy za wiele, ale nie ma większego sensu inwestować w telefon z taką pamięcią nawet pod względem przyszłego zastosowania. Zanim 6 GB pamięci RAM i więcej będzie naprawdę potrzebne, zastosowany w telefonie procesor i inne podzespoły staną się przestarzałe, więc i tak konieczna będzie zmiana na nowszy model.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: