MOBILECo to jest root?

Co to jest root?

System operacyjny Google Android pozwala na dużą swobodę w personalizacji ustawień, dzięki czemu każdy może dostosować działanie urządzenia do własnych potrzeb. Czasami jednak niektóre funkcje nie są dostępne i wymagają uprawnień roota. Co to takiego?

 

Root to w wolnym tłumaczeniu „korzeń”, czyli wnętrze systemu, do którego może się dostać tylko uprawniony administrator. Mając uprawnienia administratora, czyli tzw. root, możemy przejąć całkowitą kontrolę nad działaniem systemu, a co za tym idzie, nadać odpowiednie uprawienia aplikacjom, które do działania wymagają podwyższonego dostępu. Określeniem „root” nazywa się konta, które mają dostęp do wszystkich plików systemowych.

 

Największą zaletą posiadania uprawnień administratora w systemie Google Android jest możliwość instalowania zaawansowanych aplikacji, które częściowo przejmują kontrolę nad działaniem systemu np. w celu zwiększenia wydajności lub wydłużenia pracy na baterii. Bez uprawnień roota byłoby to niemożliwe, bowiem system nie dałby dostępu do chronionych plików danej aplikacji.

Autor

Kamil
2+2=

Komentarze - Co to jest root?

  • ~ tiger2280 Dobrze powiedziane.

PARTNERZY SERWISU: