SOFTWAREJak odzyskać skasowane pliki? Cz.2

Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.2

Kolejna część naszej serii o tym, jak odzyskać skasowane pliki. Tym razem porada dość nietypowa, a konkretniej o tym, jak uchronić się przed stratą ważnych dla nas danych. Jeśli zastosujemy się do poniższych zasad i wytycznych, utrata plików będzie nam niestraszna.

W poprzedniej, pierwszej części cyklu pt. „Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.1” pisaliśmy o tym, że skasowane pliki wcale nie muszą być… skasowane. Niekiedy w panice zapominamy o tym, że podczas zwykłego kasowania klawiszem „Delete” pliki trafiają do kosza, a stamtąd możemy je szybko i bez żadnych problemów odzyskać. Niestety nie zawsze jest tak prosto i przyjemnie, dlatego też, jeśli posiadamy na dysku twardym dużą ilość ważnych dla nas danych powinniśmy rozważyć sposób, na ich ochronę.

I nie chodzi tu tylko o pakiet programów zabezpieczających, gdyż nie uchronią nas one przed awarią nośnika danych i własną nieuwagą. Receptą na wszystkie problemy może być dobrze skonfigurowana i często aktualizowana kopia bezpieczeństwa. Jeśli się w takową wyposażymy, utrata plików czy to przez wirusa, awarię sprzętu czy też własny błąd nie będzie problemem, gdyż w każdej chwili po kilku kliknięciach myszą możemy utracony plik odzyskać. Wiele osób dość sceptycznie patrzy na kopie bezpieczeństwa podważając ich sens. Tak jest do momentu, w którym stracą ważne dokumenty, listy czy też efekty bardzo długiej pracy. Wtedy z dużą chęcią sięgają po programy do odzyskiwania danych.

 

Jak odzyskać skasowane pliki? Cz.2 - zdjęcieIch obsługa naprawdę nie jest trudna i wystarczy dosłownie kilka-kilkanaście kliknięć myszą, aby zabezpieczyć ważne dla nas dane rozrzucone po całym dysku twardym. Co prawda tworzenie kopii zapasowych to raczej działanie prewencyjne, ale lepiej zabezpieczyć się wcześniej, niż później żałować. Warto pamiętać, że system Windows jest w stanie stworzyć kopie bezpieczeństwa niektórych danych nawet wtedy, gdy w systemie nie zainstalowano żadnego dedykowanego programu.

W systemie operacyjnym Windows 7 znajdziemy specjalną funkcję o nazwie „Poprzednie wersje”, która jest w stanie tworzyć kopie zapasowe plików nawet wtedy, gdy takiej opcji nie ustawialiśmy. Aby sprawdzić, czy to działa, przechodzimy do folderu z utraconą zawartością, klikamy prawym przyciskiem myszy na wolnym polu, a następnie z menu kontekstowego wybieramy „Właściwości”. W nowym oknie przechodzimy do zakładki „Poprzednie wersje”. Na liście znajdziemy poprzednie wersje plików wraz z datą ostatniej aktualizacji. Wystarczy wybrać odpowiednią pozycję, a następnie nacisnąć „Otwórz”.

Kopie ważnych plików, na przykład wielu dokumentów możemy również przechowywać na wirtualnym dysku twardym w chmurze w usłudze Dysk Google czy też Dropbox. Nie dość, że pliki tam będą bezpieczne i niewrażliwe na ataki czy też awarie komputera, to na dodatek będziemy mieli do nich dostęp praktycznie z każdego miejsca na świecie – wystarczy dostęp do Internetu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: