SOFTWAREJak przyspieszyć Windows 8?

Jak przyspieszyć Windows 8?

Prędkość, a raczej sprawność działania komputera w głównej mierze zależy od parametrów podzespołów, ale jeśli system jest uszkodzony, zaśmiecony i napełniony różnego rodzaju programami i zbędnymi dodatkami, nawet najmocniejszy sprzęt może mieć problemy z wydajnością i stabilnością. Sprawdźmy więc, jak przyspieszyć komputer z systemem Windows 8.

W pierwszej kolejności należy zadbać o prędkość uruchamiania systemu operacyjnego. Na ten aspekt ma wpływ nie tylko czystość dysku, ale przede wszystkim programy, które uruchamiają się wraz ze startem systemu. Owszem, pakiet antywirusowy, komunikator i klient dysku wirtualnego nie spowolnią komputera i są dopuszczalne, ale jeśli wraz z systemem startuje kilkanaście zbędnych programów, warto się tym zająć. A jak to zrobić?

Jak przyspieszyć Windows 8? - zdjęcie

Bezpośrednio do zakładki odpowiedzialnej za autostart programów dojdziemy z poziomu ekranu Start lub przez pasek boczny. Tu należy wpisać autostart, a system wyświetli opcję o nazwie Sprawdź, które procesy są uruchamiane automatycznie podczas uruchamiania systemu Windows. Klikamy tę opcję i zostajemy przeniesieni do wspomnianej listy procesów. Na liście przechodzimy do kolumny Wpływ na uruchamianie. Jeżeli dany proces bądź aplikacja został oflagowany jako Wysoki lub ewentualnie Średni, warto rozważyć jego usunięcie pamiętając o tym, czy jest to w ogóle opłacalne. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie wyłączać procesów związanych z pakietem antywirusowym. Ponadto jeśli zostawimy jeden Wysoki proces, nie wpłynie on znacząco na uruchamianie komputera pod warunkiem, że jest on dla nas potrzebny.

Oprócz tego, warto sprawdzić wszystkie procesy działające w tle. Nie zawsze muszą to być programy uruchamiane wraz z systemem. Aby sprawdzić, jak duży wpływ na wydajność mają tego typu procesy, należy przejść do Menedżera zadań, a następnie przejść do zakładki Procesy. Jeżeli dana aplikacja posiada znaczący udział w zasobach procesora lub pamięci, możemy ją wyłączyć z panelu Uruchamianie pamiętając przy tym, aby tak jak w przypadku programów startujących z systemem, nie wyłączać procesów związanych z pakietami antywirusowymi!

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: