SOFTWAREJak wykorzystać pamięć USB? Cz.2

Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.2

Niedawno w pierwszej części naszego poradnika „Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.1” pisaliśmy o tym, jak wskrzesić niepotrzebny pendrive. Na początku proponowaliśmy instalację dystrybucji Linuxa oraz przeniesienie systemu na pamięć USB. Dziś wspomnimy o tym, że pamięć USB może być magazynem na przenośne aplikacje lub dodatkową pamięcią operacyjną dla naszego komputera.

 

Magazyn na przenośne aplikacje typu portable

 

Od jakiegoś czasu w sieci możemy znaleźć wersje przenośne wielu popularnych aplikacji. Chodzi o tak zwane wersje portable, które nie wymagają tradycyjnej instalacji na dysku twardym komputera. Wystarczy je pobrać i uruchomić, dzięki czemu oszczędzamy czas oraz miejsce na dysku twardym komputera. W ten sposób możemy wyposażyć się w programy, z których korzystamy od czasu do czasu i zapisać je na pamięci USB, by nie zabierać miejsca na dysku twardym.

 

Wśród programów typu portable znajdziemy nie tylko programy antywirusowe, ale również odtwarzacze plików multimedialnych, komunikatory internetowe, narzędzia systemowe etc. Całą kolekcję takich programów możemy przechowywać na pamięci USB, a następnie korzystać z nich na dowolnym komputerze bez konieczności instalacji. Jeśli jednak nie możemy znaleźć wersji portable ulubionego programu, w sieci możemy znaleźć narzędzia, które są w stanie z tradycyjnej wersji stworzyć wariant portable.

 

Pamięć USB jako pamięć operacyjną systemu Windows

 

Jeśli posiadamy pendrive o pojemności przynajmniej 4 GB, ale od dawna z niego nie korzystamy, możemy go wykorzystać jako pamięć operacyjną systemu Windows. Co prawda pamięć USB nie zastąpi pamięci operacyjnej RAM i nie zaoferuje takiej samej wydajności, ale może być tymczasową alternatywą, gdy seryjnie zamontowana pamięć RAM nie daje sobie rady z obsługą systemu i wszystkich uruchomionych aplikacji.

 

Jak wykorzystać pamięć USB? Cz.2 - zdjęcie

 

W systemie operacyjnym Windows możemy znaleźć funkcję o nazwie ReadyBoost, która wykorzystuje większość pojemności pamięci USB. Aby ją uruchomić, wystarczy podłączyć pamięć USB, a następnie w „Eksloratorze Windows” klikamy prawym przyciskiem myszy na ikonę pamięci i z menu kontekstowego wybieramy „Właściwości”. Następnie w nowym oknie przechodzimy do zakładki „ReadyBoost” i włączamy funkcję. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze odczujemy różnicę – im większa pojemność pamięci i szybszy transfer danych, tym lepiej. Warto również wspomnieć, że do tej funkcji nadają się jedynie pamięci USB o wysokich transferach zapisu i odczytu.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: