SOFTWAREJak stworzyć dysk twardy z pamięci RAM?

Jak stworzyć dysk twardy z pamięci RAM?

Zazwyczaj chcąc mieć większy dysk, po prostu udajemy się do sklepu i kupujemy nowe urządzenie lub dokonujemy wielkiego sprzątania usuwając zbędne pliki, muzykę, filmy czy odinstalowując programy. Co jednak zrobić, aby znacząco przyspieszyć wydajność dysku twardego? To proste – wystarczy zrobić dysk z szybkiej pamięci RAM.

 

Rzecz jasna nie chodzi o to, aby w jakikolwiek manualny sposób ingerować w konstrukcję dysku i kości pamięci RAM – wszystko wykonamy za pomocą specjalnego oprogramowania o nazwie RAMDisk. Co to takiego? Otóż jest to bardzo ciekawe i przydatne narzędzie, za pomocą którego stworzymy dodatkowy i charakteryzujący się bardzo wysoką wydajnością, tymczasowy dysk twardy. Stworzony za pomocą tego narzędzia stworzymy, co prawda niewielki, ale bardzo szybki dysk twardy, który będzie charakteryzował się bardzo wysokimi transferami wewnętrznymi, jak również niezwykle krótkim czasem dostępu do zapisanych danych. Co prawda pozwoli to znacząco poprawić ogólną wydajność pracy całego systemu i komputera, jednak należy pamiętać, że jest to pamięć tymczasowa.

 

Oprócz tego warto mieć na uwadze fakt, że RAMDisk jest dedykowany użytkownikom, którzy w swoich komputerach posiadają przynajmniej 4 GB pamięci RAM. Przy mniejszej ilości przydział nawet połowy może poważnie wpłynąć na wydajność pracy systemu. Program umożliwia stworzenie dysku o maksymalnej pojemności 4 GB, choć pamiętajmy, aby nie wykorzystywać takiej możliwości w przypadku, gdy w komputerze mamy zainstalowane właśnie 4 GB pamięci RAM. Rzecz jasna utworzony za pomocą programu dysk w każdej chwili możemy wyłączyć.

 

Jak stworzyć dysk RAM za pomocą RAMDisk?

 

Po pobraniu i zainstalowaniu programu, rozpoczynamy jego konfigurację. Nie jest to trudne zadanie, choć w oknie pojawiają się nieznane opcje. W pierwszej kolejności przechodzimy do zakładki „Settings”, w której możemy wybrać wielkość tworzonego dysku twardego. W tym momencie powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, postarajmy się wybrać maksymalnie połowę zainstalowanej w komputerze pamięci RAM. Możemy również sprawdzić ile pamięci w danym momencie wykorzystuje system, a następnie przydzielić na dysk wolną przestrzeń, z której w chwili obecnej nie korzysta system Windows. Oprócz tego możemy wybrać system plików oraz lokalizację dla plików tymczasowych i nadać nowemu magazynowi nazwę.

 

Jak stworzyć dysk twardy z pamięci RAM? - zdjęcie

 

Warto również zwrócić uwagę na zakładkę „Load/Save”, gdzie znajdziemy ciekawą opcję pozwalającą automatycznie zapisywać i ładować pliki zapisane na dysku RAM. Po konfiguracji tej opcji nie będziemy musieli pamiętać o zapisywaniu i kopiowaniu wszystkich plików na nowo utworzonym dysku przed wyłączeniem i po włączeniu komputera. W zakładce „System log” znajdziemy spis wszystkich operacji wykonanych przy pomocy nowego dysku, natomiast w ostatniej zakładce „Options” znajdziemy opcje dotyczące opóźnienia inicjalizacji, tworzenia kopii zapasowej etc.

 

Jak stworzyć dysk twardy z pamięci RAM? - zdjęcie 2

 

Jeśli jesteśmy pewni, że wszystkie opcje zostały prawidłowo ustawione, klikamy na przycisk „Start RAMDisk”, aby utworzyć dysk twardy z pamięci RAM. Należy również potwierdzić zgodę na zainstalowanie sterownika, który jest niezbędny do prawidłowego działania nowego dysku RAM. Po krótkiej chwili w folderze „Komputer” wśród innych dysków fizycznych zainstalowanych w komputerze i podłączonych do niego za pośrednictwem interfejsu USB, pojawi się kolejna pozycja – dysk RAM o ustalonej wcześniej pojemności.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: