SOFTWAREJak szybko i sprawnie wykonać zrzut ekranu?

Jak szybko i sprawnie wykonać zrzut ekranu?

Teoretycznie zrobienie zrzutu ekranu, lub jak ktoś woli, zdjęcia pulpitu nie jest trudne. Teoretycznie. Nie chodzi tu o zrobienie zdjęcia aparatem fotograficznym, ale o utrwalenie stanu obecnego całego ekranu lub jego konkretnego fragmentu. Poniżej przedstawiamy Wam dwa sposoby: jeden za pomocą specjalnego programu, drugi zaś za pomocą wbudowanych narzędzi w system operacyjny Windows.

 

W sieci możemy znaleźć mnóstwo mniej lub bardziej intuicyjnych programów do tworzenia zrzutów ekranowych. Wybór tego odpowiedniego jest dość trudny, ale zrobiliśmy to dla was i wyselekcjonowaliśmy jeden, który sprawdzi się we wszystkich podstawowych pracach. Mowa tu o programie Lightshot, czyli darmowej i bardzo prostej w obsłudze aplikacji do robienia zrzutów ekranowych praktycznie w dwóch krokach. Oprócz tradycyjnej funkcji zrzutu ekranu, aplikacja oferuje kilka funkcji modyfikacji obrazów za pomocą rozbudowanego edytora, który jest dostępny online na stronie prntscr.com.

 

Za pomocą Lightshot możemy tworzyć zrzuty zarówno całego ekranu (lub kilku jednocześnie, jeśli korzystamy z wielu monitorów), jak i wybranych elementów. Instalacja programu Lightshot przebiega standardowo i bardzo szybko. Po uruchomieniu, aplikacja chowa się do zasobnika systemowego i jest widoczna pod postacią różowego piórka. Od teraz, aby wykonać zrzut ekranu po prostu naciskamy klawisz „Print Screen” na klawiaturze. Po chwili ekran zostanie zaciemniony, a my za pomocą myszy możemy zaznaczyć dowolny obszar ekranu lub cały ekran. Pod ramką z zaznaczonym obszarem pojawią się dwa paski z kilkoma opcjami. Możemy edytować zrzut, zapisać go, dodać ramkę, strzałkę, anulować akcję etc.

 

Jak szybko i sprawnie wykonać zrzut ekranu? - zdjęcie

 

Jeśli nie zamierzamy robić zrzutów ekranu zbyt często, możemy skorzystać z prostego sposobu tworzenia zrzutu całego ekranu za pomocą systemowych narzędzi. Aby to zrobić, wystarczy nacisnąć klawisz „Print Screen”, a następnie w oknie MS Paint nacisnąć kombinację klawiszy Ctrl + V. Możemy również wykonać zrzut ekranu aktywnego okna – w tym celu naciskamy kombinację Alt + Print Screen. Po wklejeniu zrzutu ekranu w program MS Paint, możemy skorzystać z wbudowanego narzędzia zmiany rozmiaru, kadrowania etc.

 

 

Jak szybko i sprawnie wykonać zrzut ekranu? - zdjęcie 2

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: