SOFTWAREJak ustawić kontrolę rodzicielską w systemie Windows 7 i 8?

Jak ustawić kontrolę rodzicielską w systemie Windows 7 i 8?

Komputer już od dawna nie jest jedynie narzędziem do nauki i okazjonalnej rozrywki. Dziś to potężne i wielofunkcyjne narzędzie, które może być używane do nauki i pracy, ale dla młodych ludzi jest to przede wszystkim droga do Internetu, komunikatorów oraz różnych, nie zawsze odpowiednich dla nich treści. Na szczęście są pewne sposoby, które pomogą zatroskanym rodzicom kontrolować dostęp do nieodpowiednich treści w sieci.

Niestety kontrola rodzicielska w przypadku komputerów jest niezwykle trudna. Nie wystarczy od czasu do czasu zajrzeć do pokoju dziecka, aby być pewnym, że wszystko jest w porządku. Osoby, które myślą, że to w zupełności wystarczy są strasznie naiwne. W dzisiejszych czasach Internet to nie tylko skarbnica wiedzy i narzędzie do komunikacji, ale również ogromne niebezpieczeństwo dla najmłodszych użytkowników, którzy bez najmniejszego problemu mogą uzyskać dostęp do bardzo nieodpowiednich treści.

Jeśli mamy do czynienia z małymi dziećmi, w większości przypadków wystarczy podstawowy filtr w przeglądarce, aby mieć spokojną głowę. Jeśli jednak przy komputerze siedzą starsze dzieci lub nastolatkowie, zapewne bez problemu znajdą sposób, aby obejść zabezpieczenia i zajrzeć w ciemniejsze zakamarki Internetu zarezerwowane tylko dla pełnoletnich użytkowników. Niestety w pełni pewnego sposobu ograniczenia dostępu do takich treści nie ma, ale przy odpowiedniej uwadze i zastosowaniu kilku zasad możemy w pewnym stopniu utrudnić i ograniczyć dostęp do nieodpowiednich treści.

 

Jak ustawić kontrolę rodzicielską w systemie Windows 7 i 8? - zdjęcieJeśli dziecko jest użytkownikiem komputera z systemem operacyjnym Windows 7, możemy skorzystać z wbudowanych narzędzi kontroli rodzicielskiej. Aby skorzystać z tych ustawień, należy przejść kolejno do „Panelu sterowania”, a następnie kliknąć na opcję „Kontrola rodzicielska”. Należy pamiętać, aby ustawienia zmieniać z zabezpieczonego hasłem konta administratora. Naturalnie dziecko powinno mieć swoje konto gościa lub zwykłego użytkownika. Z poziomu tego apletu możemy między innymi kontrolować czas, jaki spędza przy komputerze konkretne dziecko korzystające ze swojego konta użytkownika.

Niestety sposób ten jest nieco ograniczony, gdyż nie pozwala filtrować treści internetowych. W zamian możemy kontrolować, które programy będą dozwolone, możemy ustawić kontrolę gier (według dozwolonego wieku etc.) oraz czas, po jakim użytkownik zostanie wylogowany. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad wykorzystaniem komputera przez innych członków rodziny, możemy skorzystać z bezpłatnego dodatku do systemu o nazwie Bezpieczeństwo rodziny. A jak kontrola rodzicielska wygląda w przypadku systemu Windows 8?

W najnowszych komputerach producenci instalują system Windows 8, mamy dostęp do bardzo podobnych ustawień, jak w systemie Windows 7, ale w tym przypadku producent pokusił się o kilka usprawnień i przydatnych dodatków. Wszystkie ustawienia i raporty możemy kontrolować z poziomu dedykowanej strony internetowej „Bezpieczeństwo rodziny” po zalogowaniu się na swoje konto, co z kolei umożliwia kontrolę komputera np. z pracy lub w czasie podróży. Ponadto przy tworzeniu nowego konta użytkownika system samodzielnie pyta: „Czy to konto należy do dziecka?” Po uruchomieniu tej opcji, konto administratora (rodzica) będzie w stanie przydzielać limity dotyczące czasu zalogowania, dostępu do programów etc.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: