SOFTWAREJak usunąć drugi system Windows

Jak usunąć drugi system Windows

Instalując na nowo system operacyjny, często zdarza się, że nie usuwamy poprzedniego. Na pewno wielu z Was zainstalowało Windows 7 obok już istniejącego Windows XP lub Windows Vista. Poniższy tekst wyjaśni, jak w prosty sposób pozbyć się niechcianego, drugiego systemu z dysku. Wszystko zależne jest od tego, w jaki sposób zainstalowaliśmy system i jak podzielony jest nasz dysk twardy (partycje).

 

Jak usunąć drugi system Windows - zdjęcie

 

Pierwszym i zarazem najprostszym sposobem usunięcia niechcianego systemu operacyjnego jest sformatowanie partycji, na której się znajduje. Z poziomu Windows 7 klikamy prawym klawiszem myszy na partycję z zainstalowanym Windowsem XP lub Vista i z menu podręcznego wybieramy Formatuj. Należy jednak pamiętać o wcześniejszym skopiowaniu wszystkich najważniejszych danych z formatowanego dysku na inną partycję. Format usunie bowiem nie tylko sam niechciany system operacyjny ale także wszystkie pozostałe pliki.

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać to pewność, że nie formatujemy tzw. partycji rozruchowej. Jak to rozpoznać? Na takowej partycji znajdziemy plik bootmgr oraz folder Boot. Znajdują się one w głównym katalogu partycji systemowej i są ukryte. Żeby je zobaczyć należy więc w Eksploratorze wybrać Narzędzia - Opcje Folderów i tutaj zaznaczyć Pokaż Ukryte Pliki i Foldery oraz odznaczyć Ukryj Chronione Pliki Systemu Operacyjnego.

 

Jak usunąć drugi system Windows - zdjęcie 2

 

Drugim sposobem na pozbycie się niechcianego systemu jest usunięcie folderów systemowych. Windows to kilka głównych folderów, których usunięcie spowoduje całkowite pozbycie się systemu. Foldery te to rzecz jasna Windows, Program Files, Users oraz ProgramData. Niestety większość znajdujących się tam plików jest chroniona i nie wystarczy zwykłe zaznaczenie i wciśnięcie klawisza Delete. Aby to zmienić należy kliknąć prawym klawiszem myszy na całą partycję i wybrać Właściwości - Zabezpieczenia - Zaawansowane. Teraz należy przydzielić sobie prawa pełnej kontroli. Należy także pamiętać o opróżnieniu folderu o nazwie System Volume Information. Aby to zrobić, konieczne jest uruchomienie konsoli wiersza poleceń (Pasek Start > Uruchom i w polu do wpisywania tekstu wpisujemy CMD). Kiedy już pojawi się konsola, wpisujemy następujące polecenie:

vssadmin delete shadows /for=c:  (gdzie "c:" to nazwa partycji, na której znajduje się system, który chcemy skasować i należy oznaczenie to zmienić na takie, odpowiadające właściwemu na naszym dysku twardym).

Na samym końcu, aby pozbyć się komunikatu, który pozwala na wybór innego niż Windows 7 systemu tuż po uruchomieniu komputera musimy usunąć jeden wpis z menadżera rozruchu. Znajduje się on w Narzędziu Konfiguracji Systemu (msconfig.exe).

Autor

Krzysztof
2+2=

Komentarze - Jak usunąć drugi system Windows

  • ~ duzyjanusz "Aby to zmienić należy kliknąć prawym klawiszem myszy na całą partycję i wybrać Właściwości - Zabezpieczenia - Zaawansowane". Teraz należy przydzielić sobie prawa pełnej kontroli. Sobie czyli komu!!!!????Nie wystarczy wpisać Jan Kowalski!!!!!

PARTNERZY SERWISU: