SOFTWAREJak zainstalować Windows 8?

Jak zainstalować Windows 8?

Instalacja systemu operacyjnego już dawno przestała być wyczynem tylko dla zaawansowanych i doświadczonych użytkowników komputerów. Przy odpowiednim treningu, uwadze i cierpliwości, każdy, nawet początkujący użytkownik będzie w stanie zainstalować system operacyjny pod warunkiem, że będzie postępował zgodnie z zasadami. Tym razem sprawdzimy, jak zainstalować system Windows 8.

W pierwszej kolejności włączamy komputer, wkładamy płytę DVD z systemem operacyjnym lub pamięć flash z zapisaną instalacją i ponownie uruchamiamy komputer. Po chwili od uruchomienia na ekranie powinien pojawić się komunikat, że naciśnięcie dowolnego przycisku rozpocznie proces instalacyjny systemu. Jeśli taki komunikat się nie pojawi, konieczna będzie zmiana kolejności bootowania, czyli rozruchu.

Aby to zmienić, należy otworzyć menu menu rozruchu lub zmienić kolejność rozruchu w ustawieniach systemu BIOS. Aby otworzyć menu rozruchu lub zmienić kolejność rozruchu, zwykle trzeba nacisnąć odpowiednią kombinację klawiszy. W zależności od producenta płyty głównej, może to być klawisz F2, F12, Delete lub Esc – aby poznać szczegóły warto zajrzeć do instrukcji obsługi płyty głównej. Należy pamiętać, że wejście do menu BIOSu możliwe jest zaraz po uruchomieniu komputera. Po wejściu do menu wyszukujemy opcje związane z kolejnością rozruchu (szukamy opcji o nazwie First Boot Device) i wtedy wybieramy napęd, z którego chcemy skorzystać przy instalacji systemu lub slot USB, w którym znajduje się pendrive z Windows 8.

Jak zainstalować Windows 8? - zdjęcie

Po ponownym uruchomieniu systemu i potwierdzeniu chęci instalacji systemu, instalator skopiuje niezbędne pliki na dysk komputera. Następnie należy wybrać język i inne preferencje, a następnie nacisnąć przycisk Dalej. W kolejnym kroku klikamy na przycisk Zainstaluj system Windows. Na stronie Wprowadzanie klucza produktu i aktywowanie systemu Windows wprowadzamy klucz produktu znajdujący się na pudełku lub specjalnej naklejce, choć klucz ten możemy również wprowadzić w ciągu 30 dni od momentu instalacji systemu – nie musimy się spieszyć.

W następnym kroku należy zaakceptować licencję i klikamy przycisk Dalej. Na stronie wyboru typu instalację klikamy na opcję Niestandardowa, a następnie wybieramy odpowiednią konfigurację. Możemy wybrać partycję systemową, którą należy wcześniej sformatować zgodnie z instrukcjami, lub dowolną część dysku z możliwością podziału na nowe partycje. Po zakończeniu formatowania wystarczy kliknąć na dalej i postępować zgodnie z informacjami wyświetlanymi na ekranie.

Należy pamiętać, że po instalacji systemu operacyjnego należy zainstalować pakiet zabezpieczający, który uchroni system i nasze prywatne dane przed wirusami i dostępem osób niepowołanych.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: