SOFTWAREJak zaktualizować sterowniki w komputerze?

Jak zaktualizować sterowniki w komputerze?

Kupując nowy komputer zazwyczaj wszystkie podzespoły są już w nim zainstalowane. Dla początkujących użytkowników to z pewnością zaleta, bo praktycznie po włączeniu komputera mogą z niego korzystać, ale jest to tylko połowiczna zaleta. Problem wychodzi na jaw dopiero po jakimś czasie, gdy pojawia się potrzeba aktualizacji sterowników. Radzimy, jak poradzić sobie z aktualizacją sterowników, gdy nie posiadamy szczegółowej wiedzy na temat podzespołów.

 

Co prawda kupując gotowy zestaw komputerowy wiemy, jakie ma poszczególne parametry, ale niekiedy producenci takiego urządzenia nie podają dokładnych symboli fabrycznych, szczegółowych danych na temat modelu, zastosowanych rozwiązań, a niekiedy nawet na temat firm poszczególnych elementów we wnętrzu. Co prawda na początku to nie przeszkadza, ale po jakimś czasie nowe programy lub gry mogą nie współpracować z seryjnym oprogramowaniem. W takim momencie należy przeprowadzić aktualizację sterowników, ale bez dokładnej wiedzy na temat podzespołów, aktualizacja może być trudna lub nawet niemożliwa, zaś instalacja sterowników „na oko” może doprowadzić do uszkodzenia systemu, problemów ze stabilnością etc.

 

W takim momencie, aby uzyskać szczegółowe informacje na temat zainstalowanych podzespołów, najlepiej skorzystać z dedykowanego oprogramowania, na przykład ServiWin. Jest to w pełni darmowy i co najważniejsze, bardzo prosty w obsłudze program, który analizuje cały komputer, zbiera wszystkie informacje na jego temat, a następnie wyświetla je w bardzo przystępny i czytelny sposób. Są to dane na temat firmy, modelu, wersji, nazwie produktu, dacie zainstalowania sterownika etc. Z podstawowych funkcji skorzystają początkujący użytkownicy, ale ci zaawansowani z pewnością docenią inne funkcjonalności, na przykład możliwość wstrzymania dowolnego procesu związanego z uszkodzonym lub wadliwym sterownikiem.

 

Korzystanie z programu ServiWin

 

1. Kolejną zaletą programu ServiWin jest fakt, że jest on dostępny w wersji portable, która jak wiemy nie wymaga instalacji. Sprawia to, że możemy ją mieć zapisaną na przenośnej pamięci USB, na dysku w chmurze lub nawet w pamięci telefonu, a następnie w dowolnej chwili skorzystać w przypadku awarii dowolnego komputera. Po pobraniu programu uruchamiamy go poprzez dwukrotne kliknięcie na plik ServiWin.exe.

 

2. Po uruchomieniu programu automatycznie rozpocznie się skanowanie systemu w poszukiwaniu wszystkich zainstalowanych sterowników. Uwaga! Program przez dłuższą chwilę może nie odpowiadać – nie jest to żadna wada. Po zakończeniu sterowania zostanie wyświetlona lista wszystkich zainstalowanych w systemie sterowników wraz z informacjami.

 

ServiWin 1

 

3. Program posiada kilka funkcji, choć my skupimy się na najważniejszej, czyli możliwości wyszukiwania dowolnych sterowników w Internecie. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na dowolnej pozycji, a następnie wybieramy opcję „Google Search – Executable name” lub „Google Search – Service name”.

 

ServiWin 2

 

4. Po chwili program automatycznie uruchomi domyślną przeglądarkę internetową, otworzy nową kartę Google z wyszukanym wynikiem dotyczącym konkretnego sterownika. Jest to gwarancja tego, że znajdziemy dokładnie pasujący sterownik do konkretnego sprzętu, który sprawia problemu lub konflikty dotyczące nieaktualnego oprogramowania.

2+2=