SOFTWAREJak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB?

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB?

Mało kto zdaje sobie sprawę z obecności mnóstwa ciekawych funkcji w systemie Windows. Wiele osób uważa, że system to tylko system i wszystkie funkcje trzeba instalować pod postacią różnych programów. Przykładem może być np. funkcja szyfrowania i zabezpieczania hasłem zewnętrznych magazynów danych. System Windows ma taką funkcję – to BitLocker.

 

Szyfrowanie i zabezpieczanie pamięci zewnętrznej lub dysku USB

 

Funkcja BitLocker jest dostępna tylko na najnowszych systemach operacyjnych Windows. Włączenie funkcji jest dość proste i ogranicza się do kilku kroków. W pierwszej kolejności należy podłączyć zewnętrzny dysk twardy lub pamięć flash USB, a następnie otworzyć „Komputer” – podłączony dysk musi być widoczny na liście innych dysków i partycji. W kolejnym kroku należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym dysku lub pamięci zewnętrznej i z menu kontekstowego wybrać pozycję „Włącz funkcję BitLocker”.

 

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB? - zdjęcie

 

Po chwili na ekranie pojawi się nowe okno z opcjami szyfrowania dysków funkcją BitLocker. Aby zaszyfrować dysk lub pamięć zewnętrzną, należy zaznaczyć opcję Użyj hasła w celu odblokowania dysku, a następnie wpisać i potwierdzić preferowane hasło. Pamiętajmy, że hasło musimy zapamiętać, ale z drugiej strony nie może być ono łatwe i oczywiste. 

 

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB? - zdjęcie 2

 

W następnym kroku możemy wybrać opcję pomocy oraz zabezpieczenia hasła na wypadek, gdybyśmy je zapomnieli. Po wybraniu wszystkich opcji przechodzimy do opcji umożliwiającej szyfrowanie zapisanych danych, co dodatkowo zabezpieczy ważne dokumenty, zdjęcia itp. Jeśli chcemy zaszyfrować dane, wystarczy, że klikniemy w opcję „Rozpocznij szyfrowanie”. Pamiętajmy jednak, że proces ten może potrwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut – wszystko zależy od pojemności dysku lub pamięci flash. 

 

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB? - zdjęcie 3

 

Odblokowywanie pamięci lub dysku USB

 

Po zablokowaniu hasłem oraz zaszyfrowaniu pamięci zewnętrznej lub dysku podłączanego do komputera za pośrednictwem złącza USB z pewnością prędzej czy później będziemy chcieli dostać się do zawartości. W momencie, gdy podłączymy dysk lub pamięć USB do komputera pojawi się okno „Szyfrowania dysków funkcją BitLocker”. Aby uzyskać dostęp do zapisanych na urządzeniu danych, należy wpisać ustawione wcześniej hasło, a następnie kliknąć na opcję „Odblokuj”.

 

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB? - zdjęcie 4

 

W każdej chwili możemy odszyfrować magazyn pamięci oraz zdjąć blokadę hasłem. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy w ikonkę pamięci lub dysku zewnętrznego, a następnie z menu kontekstowego wybrać pozycję „Zarządzaj funkcją BitLocker”. W nowym oknie możemy wybrać odpowiednią opcję. 

 

Jak zaszyfrować i zabezpieczyć hasłem dyski i pamięci USB? - zdjęcie 5

 

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: