RTV4K Ultra HD - co to takiego?

4K Ultra HD - co to takiego?

Rozwój technologiczny na każdym szczeblu gna do przodu. Telewizory są coraz bardziej zaawansowane, mają większe ekrany, smuklejszą obudowę oraz coraz większą rozdzielczość. Kiedyś standardem była rozdzielczość HD Ready, luksusem Full HD – dziś obie wersje odchodzą do lamusa wypierane przez 4K Ultra HD. Co to takiego?

 

Gdy na rynku pojawiały się cienkie telewizory plazmowe, a następnie LCD oraz LCD LED, na rynku do wyboru były praktycznie dwie główne wersje rozdzielczości – HD Ready oraz Full HD. Pierwsza z nich kojarzona była ze swego rodzaju przedsionkiem wysokiej rozdzielczości kinowej oraz propozycją dla tych, którzy chcieli spróbować wysokiej jakości obrazu w praktyce. Rozdzielczość 1366 x 768 pikseli co prawda nie dawała poczucia luksusu, ale programy telewizyjne oraz filmy zaczęły robić wrażenie, szczególnie w porównaniu do starych telewizorów kineskopowych. Reasumując, był to skok jakościowy za rozsądne pieniądze.

 

4K Ultra HD - co to takiego? - zdjęcie

 

Dla bardzo wymagających przeznaczone były telewizory Full HD (1920 x1080 pikseli), które nawet dziś cieszą się ogromną popularnością oraz uznaniem. Większość materiałów, tj. filmy czy programy telewizyjne, są produkowane właśnie w tej rozdzielczości, dlatego też jeszcze przez dłuższy czas tego typu rozwiązania będą na fali. Dziś to absolutny standard i minimum podczas wyboru nowego telewizora, ale kilka lat temu był to szczyt możliwości.

 

 

Dziś takim szczytem oraz rozwiązaniem, które ciągle zyskuje na popularności, jest rozdzielczość 4K Ultra HD. Jest to rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli, która oferuje niezrównaną jakość wyświetlanego obrazu. Jeśli oglądamy film nagrany w takiej rozdzielczości, możemy liczyć na najwyższą możliwą jakość. Nowoczesne telewizory 4K Ultra HD bardzo często wyposażone są w dodatkowe technologie poprawiające wyświetlany obraz. Niektóre połączenia dają naprawdę spektakularny efekt.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: