RTVDolby Atmos - co to takiego?

Dolby Atmos - co to takiego?

Kino domowe już dawno przestało być tylko rozrywką dla bardzo bogatych. Zaawansowane zestawy nagłośnieniowe kosztują coraz mniej i są coraz bardziej popularne. Wśród nich bardzo ciekawie prezentują się systemy z dźwiękiem Dolby Atmos. Co to takiego?

 

System dźwięku Dolby Atmos to swego rodzaju rewolucja z dziedziny reprodukcji dźwięku w kinie domowym. Początków należy upatrywać w tradycyjnym kinie komercyjnym, choć tak naprawdę, do dziś niewiele kin może się pochwalić takim systemem dźwięku. Dziś rozwiązanie to możemy mieć we własnym salonie i to za w miarę rozsądne pieniądze. A jak to wygląda w praktyce?

 

W tradycyjnych systemach, dźwięki odtwarzane są przez dedykowane kanały. Każdy kanał zasilany jest przez głośnik, który w zwykłym systemie umieszczany jest przed, za oraz po bokach odbiorcy. W przypadku Dolby Atmos można przesyłać teoretycznie nieskończoną ilość ścieżek auto, które są przesyłane dynamicznie do konkretnych głośników w zależności od ich konfiguracji. Oznacza to, że podczas oglądania filmu możemy poczuć się jak w centrum akcji, niemal jak w kapsule stworzonej z dźwięku.

 

 Poza tym, w przeciwieństwie do tradycyjnego kina domowego, dźwięki usłyszymy nie tylko z przodu, z tyłu oraz po bokach, ale również z góry, dzięki czemu strzały, opady deszczu lub efekty natury zabrzmią niemal jak w rzeczywistości. W podstawowym systemie dźwięku Dolby Atmos wystarczą dwa głośniki sufitowe, aby efekty były niespotykane.

Autor

Kamil
2+2=

PARTNERZY SERWISU: